Polska – Beskidzka Jesień 24-26.11.2017
31 marca 2017
Beskidzka Zima 4×4 19-21.01.2018
2 kwietnia 2017
Pokaż wszystkie

Namibia – Na czarnym lądzie 2-17.01.2018

Dość powszechne jest hasło promujące Namibię w przemyśle turystycznym, przedstawiające ten kraj jako „Krainę kontrastów”. Nie jest to tylko slogan reklamowy.

Namibia jako jeden z ostatnich krajów afrykańskich uzyskała niepodległość w 1990 roku. Powierzchnia tego kraju południowej części Afryki – wciśniętego pomiędzy Oceanem Atlantyckim od zachodu, a pustynią Kalahari od wschodu – wynosi 824 292 km kwadratowe.

Charakterystyka imprezy:

Jest to wyjazd nastawiony na odwiedzanie miejsc niedostępnych podczas wyjazdu ze zwykłym biurem podróży. Przewidujemy noclegi w lodgach jak i na dziko.

Zobacz jak było na poprzednich wyprawach:

Szczegółowy plan wyprawy:

Dzień 1
Trasa: Windhoek – Sesriem Nocleg na campingu.

O 10:20 lądujemy w Windhoek. Robimy szybki transfer do miasta na  zakupy. Po zakupach opuszczamy Windhoek i wyruszamy w drogę do Sesriem, podróż odbywać się bedzie drogą szutrową.
Już w pierwszym dniu wyprawy zobaczymy dlaczego Namibia nazywana jest krajem kontrastów. Zostawimy nowoczesne miasto, jakim jest Windhoek, dla zapierających dech widoków jakie spotkamy po drodze. Ten nieskażony cywilizacją widok to niesamowita przestrzeń aż po horyzont. Niski drzewostan na sawannie i brak drzew na pustyni pozwala nam podziwiać krajobraz, którego nie zobaczymy nigdzie indziej. Wieczorem dojezdzamy na camping w Sesriem gdzie tuż przed kolacją pójdziemy zwiedzać Sesriem Canion.

Dzień 2
Trasa: Sesriem – Walvis Bay Nocleg na campingu.

Wstajemy bardzo wcześnie rano aby zdążyć na wschód słońca w Sossusvlei. Po drodze można zobaczyć szczyt najwyższej wydmy na świecie Dune 45.

Następnie wyruszamy w drogę do Walvis Bay, będziemy przemierzać pustynię Namib drogami szutrowymi, podczas podróży możemy spodziewać się następujących atrakcji:

 • fauna i flora pustyni Namib (dzikie strusie, zebry, oryksy, żyrafy)

punkty widokowe:

 • Gaub Pass
 • Kuiseb Pass
 • Dune Seven
 • Tropic of Capricorn

Dzień 3
Trasa: Walvis Bay – Swakopmund Nocleg na campingu.

 

Tego dnia zrobimy tylko 20km wybrzeżem morza. Jest to lekki dzień, który można przeznaczyć na wycieczki fakultatywne jak  wypłynięcie statkiem by oglądać  wieloryby lub przejazd quadami.

Dzień 4
Trasa: Swakopmund  – Cape Cross – Spitzkoppe. Nocleg na campingu.

Cape Cross jest znany z dwóch rzeczy, a mianowicie z kolonii fok, na której zobaczymy dwustutysięczne stado oraz krzyży postawionych przez portugalskiego odkrywcę Diago Cao w 1486.
Mijamy miejscowosc Uis – bardzo małe miasteczko powstałe na potrzeby kopalni rudy żelaza. Kopalnia została zamknieta w 1990 roku i od tamtej pory miasteczko zamienia się pomału w miasto duchów. W roku 2010 zostały mu odebrane prawa miejskie.

Dzień 5
Trasa: Spitzkoppe– Twylfefontein.  Nocleg na campingu

Jedną z atrakcji tego dnia będą rysunki naskalne bushmenów, wpisane na na liste dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Po drodze jeśli czas pozwoli zaliczymy Palmwag Game Reserve, przy odrobinie szczescia uda nam sie spotkac pustynną czwórkę: Żyrafe, Słonia, Nosorożce i Lwy.
Przejazd przez Damaraland, wizyta w forcie Sesfontein, przejazd przez savanne do Purros.

Dzień 6
Trasa: Twylfefontein– Opuwo. Nocleg na campingu.

Przejedziemy  przez góry Kaokolandu mijajac wioski ludu Himba.
Wielu ludziom najbardziej sie podoba w Opuwo właśnie. Miejsce to ma niesamowity klimat.
Opuwo jest miastem fascynującym, niespotykanym i bardzo zróżnicowanym kulturowo. Proszę sie nie spodziewać supermarketów, lini autobusów miejskich czy też muzeów i teatrów. Jest to jedna asfaltowa ulica wzdłuż której toczy się życie.

Herero w swoich tradycyjnych victoriańskich sukniach, Himba w swojej całej okazałości, żyjący nowocześnie Owambo, stragany z surowym miesem wiszącym na drzewach, bary przydrożne o dźwięcznych nazwach.

Dzień 7
Trasa: Opuwo – Epupa falls. Nocleg na campingu.

Poranna wizyta w wiosce Himba z przewodnikiem Wioski Himba w Opuwo różnią sie od tych, które spotkamy przy Epupa Falls, dlatego warto. Nie będziemy mieli zaplanowanej wizyty nikt też na nas tam nie będzie czekał. Poprostu poszukamy odpowiedniej wioski, w której nas przyjmą. Jeden z naszych przewodników zna teren bardzo dobrze i zna tutejsze zwyczaje.
Wyruszamy do Epupa Falls – tu można sie rozpisywać na temat krajobrazów i malowniczych wiosek oraz coraz częściej spotykanych przepięknych kobiet Himba. Na dodatek te Baobaby, przy ktorych nie sposób się nie zatrzymać i zrobić zdjęcia.
Epupa Falls – jest to bajkowe miejsce. Jeśli te wodospady byłyby w Europie, to stał by już tam na pewno hotel pięciogwiazdkowy, zjeżdżalnia i leciala głośna muzyka z klubów. Na szczęście leży to poza szlakami większości Tour Operatorów i jest wszystko to czego potrzeba do przebywania z dziką naturą.
Rzeka Kunene jest otoczona różnorodnym drzewostanem i skałami i przy czerwonym świetle zachodzącego słońca tworzy idealny materiał na pocztówke. W rzece występują krokodyle.

Dzień 8
Trasa: Epupa falls – Kunene River. Nocleg na campingu.

Po śniadaniu opuszczamy Epupa Falls i zaczynamy Off Roadowy odcinek wzdłuż rzeki Kunene. Oprócz wspaniałej przygody jaką jest Off road będziemy upajać sie piękną przyrodą i zimnym piwem. Jeśli warunki na trasie okażą się zbyt trudne to będziemy musieli lekko zboczyć z trasy,  nie oznacza to jednak że będzie dużo łatwiej, poprostu objazd jest przejezdny.

Będzie to kolejny dzień upajania się krajobrazami tego regionu, Czyli Himba wioski i zmieniający się krajobraz. Na miejscu czkać na nas będzie zasłużony wypoczynek nad rzeką.

Dzień 9, 10, 11
Trasa: Kunene River – Namutoni (Etosha Park). Dystans ok. 150 km, nocleg na campingu.

Wyjazd do Narodowego Parku Etosha. Wjeżdżamy do parku od półnoncnej strony Nehale Mpingana Gate lub od strony zachodniej czyli mało uczęszczanej przez turystów.
Nocować w Etoshy będziemy na dziko. Dzięki temu będziemy mieć  kontakt z przyrodą, słychać będzie zwierzęta z parku i pobliskich wodopojów itp.
Na temat Etoshy można się rozpisywać bardzo długo,  jest to raj dla miłośników zwierząt. Za każdym razem w Etoshy jest inaczej ale zawsze tak samo pięknie i nigdy ale to nigdy nie che się wyjeżdżać.

Dzień 12
Trasa: Etosha – Otjitotongwe. Nocleg na campingu.

Wyjeżdżamy z Etoshy i wjeżdżamy na asfalt w kierunku Otjitotongwe
Otjitotongwe to sanktuarium Gepardów. Jak wiadomo Namibia jest domem większości tych przepięknych kotów, których pozostało na Świecie już bardzo niewiele. Próby ratowania tego gatunku w Namibii przyniosły efekty i w ciągu 10 lat populacja zwiększyła sie o prawie 30%. Głównym wrogiem gepardów byli farmerzy ale dzięki edukacji i przekonania do psów myśliwskich, które wiedzą jak przegonić polujące koty na pastwiskach relacja ta zmieniła się na dużo lepszą. Nadal znajdywane są sieroty, które niestety nie mogą wrócić do środowiska ze względu na brak umiejętności polowań. Tylko matka może nauczyć polować dzikie gepardy.
Czyli musicie być przed 1500 na miejscu je zobaczyć a nawet poglaskac

Dzień 13
Trasa: Otjitotongwe – Erindi.  Nocleg na campingu.

Dzisiejsza trasa to odcinek asfaltowy aż do najwiekszego prywatnego rezerwatu dzikich zwierzat na świecie – Erindi. Tutaj możemy spotkać wszytskie zwierzeta, których nie udało  się zobaczyć w Etosha.

Dzień 14
Trasa: Erindi – Windhoek. Nocleg w hotelu.

Ostatni dzień to podróz drogą asfaltową do Windhoek, Po drodze staniemy w Okahandja na Traditional craft czyli największym rynku w Namibii gdzie można kupić pamiątki. Dodatkow w Okahandja jest najstarszy i chyba najlepszy sklep z Biltong czyli suszonym mięsem.
W Windhoek będziemy wczesnym popołudniem aby zdążyć na zakupy. Co prawda jest  to małe miasto ale za to ma sporo ciekawych sklepów z oryginalnymi wyrobami.

Dzień 15
Wylot.

Zaznaczamy że podana trasa może być modyfikowana na miejscu.

Informacje dodatkowe:

Będziemy robili wszystko aby zrealizować zaplanowaną trasę w 100% i dlatego obiecujemy Wam, że zobaczycie najważniejsze symbole Namibii.

Podróżowanie po Namibii to podróżowanie po trudnych drogach szutrowych, na których łatwo złapać gumę i dlatego to może opóźnić wyjazd niejednokrotnie. Samochody są serwisowane przed każdym wyjazdem ale jak wiadomo awarie mogą się zdarzyć.

Ubezpieczenie samochodu jest pełne z ZERO Excess. Proszę jednak pamiętać, że ubezpieczenie nie pokrywa szkód wyrządzonych zaniedbaniem przepisów drogowych, jazdy po zmroku, niewłaściwym używaniem systemu 4×4 itd…

Będziemy do dyspozycji  24/7. Zależy nam na tym aby to był Wasz wyjazd życia!

Jazda z nami na Safari oznacza trudniejsze warunki oraz to, że będziecie zdani na siebie podczas gotowania, mycia naczyń, rozbijaniu obozu. Namioty na dachu rozbija się w 2 minuty, a zwija w 3 minuty.

Warunki na Campach są dobre i napewno przeżyjecie. Wszędzie jest toaleta z bieżącą woda i prysznic. Jedynie Campsite w Spitzkoppe nie ma WODY.
Prąd będzie jedynie w guesthouse i lodge oraz na kampingu w Sossuvlai, Palmwag, Epupa Falls, Etoshy.

Wstajemy skoro świt!

Termin wyjazdu:
2 – 17 stycznia 2018
Kod wyprawy: NAB-CL0118

Nie odpowiada Ci termin wyjazdu?

Zapisz się do naszego newslettera. Będziemy Cie informować o kolejnych terminach.

Drogi szutrowe utwardzone, asfalt.

Doświadczenie nie wymagane, seryjne auto 4×4.

Doświadczenie nie wymagane seryjne auto 4×4 z oponami minimum AT, reduktor, kinetyk.

Doświadczenie minimum jedna impreza jednogwiazdkowa, auto 4×4, opony AT, reduktor, lift zawieszenia, wzmocnione punkty zaczepu do kinetyka, kinetyk.

Miminum jedna impreza trzygwiazdkowa, auto 4×4, opony minimum AT mile widziane MT, reduktor, lift zawieszenia blokady, kinetyk, wyciągarka.

Doświadczony kierowca z profesjonalnie przygotowanym autem wyprawowym.

Ważne informacje:

 • Paszport uczestnika musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego wylotu.
 • Wszelkich informacji o zalecanych szczepieniach, w tym zabezpieczenia przeciwmalarycznego udzielają Wojewódzkie Stacje Sanitarno Epidemiologiczne.
 • Wyprawa jest przeznaczona dla zaprawionych podróżników, którym nie straszne są niewygody, kurz i upał.
 • Rezerwacje hotelowe oraz ostateczna wycena zostaną potwierdzone w momencie złożenia zamówienia.
 • Kolejność zwiedzania obiektów oraz usytuowanie noclegów w czasie podróży może ulec zmianie.
 • Prosimy o minimalny bagaż. Wygodniej będzie nam zapakować dwie mniejsze torby niż jedna ogromną ciężką walizkę. Torby podróżne najlepiej aby były stare takie już na dobicie bowiem jest duże prawdopodobieństwo, że się okurzą i podniszczą.

Nie zabierajcie:

 • poduszek, śpiworów, ręczników, niepotrzebnych rzeczy, które będę jedynie obciążały samochód,
 • przejściówek elektrycznych bo i tak nie pasują.
 • dużych, ciężkich walizek, które mogą się nie zmieścić do części bagażowej Land Rovera.

Zabierzcie ze sobą:

 • koszulki letnie, sandały,
 • ciepły polar, dresy lub pidżamkę do spania,
 • krem przeciwsłoneczny, okulary słoneczne, kapelusz,
 • lornetkę, czołówki,
 • pamiątki dla dzieci przy drodze

Miejsca wylotów:

Dodatkowe informacje odnośnie lotu:

Jest możliwość wylotu liniami Quatar Airways z dwóch miejsc:

 • Warszawa
 • Berlin (lot tańszy o około 1000zł)

Uczestnicy obu lotów przesiadają się w Doha do jednego samolotu i wszyscy razem lądujemy już w Windhoek.

Kontakt z nami!

Mariusz Pietrzycki
Twórca i właściciel
tel. +48 607 955 607
mariusz@podroze4x4.pl
Michał Warda
Klient indywidualny, biuro
tel. +48 690 955 900
michal@podroze4x4.pl

Koszty uczestnictwa:

2 osoby w samochodzie

2050 €/osoba

3 osoby w samochodzie

1700 €/osoba

4 osoby w samochodzie

1500 €/osoba

Cena obejmuje:

 • wynajem samochodu terenowego na czas wyprawy
 • paliwo
 • noclegi (10 na campingach*, 4 lodge)
 • przygotowanie i poprowadzenie wyprawy
 • ubezpieczenie
 • opieka organizatora
 • pomoc techniczna
 • pamiątkowe gadżety
 • wstępów do parków

Cena nie obejmuje:

 • biletu lotniczego (ok. 1000 €/osoba)
 • wizy (ok. 50 €/osoba)
 • wyżywienia (ok. 200 €/osoba)
 • napiwków

 

*W kilku miejscach za dopłatą istnieje możliwość zamiany campingu na domki lub hotel

Więcej informacji prześlemy po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego