fbpx
USA – Amerykański sen
2022-11-23
Maroko – Lisy Pustyni
2023-04-04

Terminy wypraw:
6-13 lipca 2024
17-24 sierpnia 2024

Przeważnie drogi szutrowe, gruntowe. Parę stromych podjazdów trudnych tylko w czasie złej pogody.

Doświadczenie nie wymagane, seryjne auto 4×4.

Doświadczenie nie wymagane seryjne auto 4×4 z oponami minimum AT, reduktor, kinetyk.

Doświadczenie minimum jedna impreza jednogwiazdkowa, auto 4×4, opony AT, reduktor, lift zawieszenia, wzmocnione punkty zaczepu do kinetyka, kinetyk.

Miminum jedna impreza trzygwiazdkowa, auto 4×4, opony minimum AT mile widziane MT, reduktor, lift zawieszenia blokady, kinetyk, wyciągarka.

Doświadczony kierowca z profesjonalnie przygotowanym autem wyprawowym.

Wymagania:

 • Samochód z napędem 4×4 z reduktorem
 • Opony AT
 • Taśma holownicza
 • Radio CB
 • Części zapasowe
 • Sprzęt biwakowy (stolik, krzesełka, kuchenka gazowa, naboje z gazem, garnki do gotowania, talerze, sztućce, kubki, kanister na wodę, itp.)

Przydatne informacje:

 • Ceny paliwa: Diesel – waha się w granicach 5-6 zł
 • Wyżywienie: Ceny jak w Polsce

Miejsce spotkania w Czarnogórze:

Spotykamy się na  malowniczo położonym campingu nad rzeką Tara, nieopodal miejscowości Scepan Polje.

Masz pytania?

Zadzwoń: 607 955 607
Napisz: info@podroze4x4.pl lub Skorzystaj z formularza:

  Zobacz inne wyprawy:

  Wyprawa Czarnogóra 4x4

  Podróże 4x4 na Bałkanach, zachwycające krajobrazy, poza utartymi szlakami.

  Czarnogóra – trochę wbrew swojej nazwie – to nie tylko góry. To także morze z pięknymi plażami, szmaragdowe rwące rzeki i dzikie jeziora. 

  Jest to jedna z najprostszych, pod względem offroadowym, wypraw w naszym kalendarzu, idealna na rozpoczęcie przygody z rodzinną turystyką offroadową. Większość przygotowanej trasy prowadzi drogami szutrowymi i asfaltowymi. Terenową jazdę będziemy urozmaicać atrakcjami — raftingiem na rzece Tara czy zjazdem tyrolką nad kanionem tej samej rzeki. Pokażemy wam piękno niezwykle zielonych gór i turkusowych rzek.  Przejedziemy przez najwyższe góry w Czarnogórze, czyli Durmitor, będące pasmem Gór Dynarskich. Wjedziemy do najwyżej położonego miasteczka, Žabljaka. Przez Góry Orjen dojedziemy do Zatoki Kotorskiej, by odpocząć nad brzegiem Adriatyku. Będziemy spać na dziko nad pięknymi jeziorami, a nocą podziwiać jasno błyszczące gwiazdy.

  Masz już terenówkę, dobrane opony, skompletowany sprzęt biwakowy, przetestowany sposób na spanie na dziko, a nawet udało ci się przekonać rodzinę, by wyruszyć ku przygodzie, ale dalej nie wiesz, gdzie pojechać? Wiemy, jak przerażające i przytłaczające może być wymyślanie trasy. Godziny spędzone przed komputerem na wyszukiwaniu ciekawych miejsc, podpytywanie kolegów i koleżanki z grup terenowych o tracki i oznaczanie śladów na Google Earth, Google Maps, Locus’ach i innych Garmin’ach. Skąd to wiemy? Bo sami byliśmy w tym samym miejscu!

  Wiemy też, że wyważanie otwartych drzwi nie ma sensu i by zaoszczędzić Ci nerwów, stresu i przede wszystkim czasu, możesz pojechać z doświadczoną ekipą i  sprawdzoną trasą. Sami lubimy, kiedy track prowadzi przez piękne i niedostępne miejsca, z których zdjęcia i filmy będą wywoływały liczne zachwyty wśród znajomych. W naszej opinii idealna trasa prowadzi w większości przez bezdroża, które miejscami przyczynią się do podwyższonego poziomu adrenaliny we krwi. Do wyprawy idealnej brakuje nam tylko atrakcji mniej lub bardziej turystycznych, dzięki którym mamy okazję zagłębić się w lokalną kulturę. 

  Jeśli jesteś doświadczonym overlanderem, spanie na dziko i pokonywanie wielu kilometrów nieutwardzonymi drogami to Twoja druga natura, także Cię zapraszamy! Dzięki temu, że my o wszystko zadbamy, Ty będziesz mógł się zrelaksować. Twoim jedynym i najważniejszym zadaniem będzie czerpanie przyjemności z jazdy, odkrywania terenów i przeżycie kolejnej wspaniałej przygody.

  Na wyjeździe zaopiekuje się wami i poprowadzi was para podróżników, dla których Bałkany to druga miłość. Patrycja i Mateusz zadbają nie tylko, by odkrywać przed Wami piękno Czarnogóry, ale także o pozytywną atmosferę całej wyprawy. 

  Jeśli nie jara Cię all inclusive, łzy szczęścia ciekną ci na widok rozległych bezdroży, serce przyśpiesza na widok rozległych górskich krajobrazów, kochasz spanie w „milion stars hotel” i wszystko, co się z tym wiąże, łącznie z ciepłem snutych historii przy ognisku i kosztowaniu lokalnej kuchni, to… ten wyjazd jest dla Ciebie.

  Charakterystyka wyprawy

  Wyprawa ma charakter turystyczny. Udział w niej możliwy jest fabrycznym samochodem terenowym z napędem na cztery koła. Noclegi w większości będą w namiotach (lub w samochodach), latem będzie ciepło, choć w wyższych partiach gór, w nocy może nie być zbyt upalnie. Nie wykluczamy jednak możliwości nocowania w hotelach, zajazdach czy na campingu. W przypadku jedzenia będziemy w miarę możliwości korzystać z lokalnych specjałów, ale zalecamy zabrać ją również ze sobą z Polski. Podobnie jak i cały sprzęt biwakowy.

  Szczegółowy plan wyprawy

  Dzień 1.
  Šćepan Polje
  Spotykamy się w sobotę wieczorem w  malowniczo położonym campingu nad rzeką Tara, nieopodal miejscowości Šćepan Polje. W tym miejscu zostaniemy przez 2 dni.

  Dzień 2.
  Rafting na rzece Tara
  Naszą przygodę na terenie Czarnogóry zaczniemy od raftingu na rzece Tara, płynącej w jednym z najpiękniejszych kanionów w Europie. Wśród jej spienionych wód pokonamy dystans 13 km, podczas którego czekają na nas aż 22 katarakty (progi wodne) oraz niezapomniane widoki wodospadów i wysokich na 300 metrów ścian wąwozu. Po ochłonięciu z wrażeń spróbujemy miejscowych specjałów kulinarnych. Czeka nas przepyszny, typowo czarnogórski obiad przygotowany przez lokalnego szefa kuchni. Wieczór spędzimy na campingu, integrując się podczas wspólnego ogniska i zbierając siły na kolejny, pełen wrażeń dzień.

  Dzień 3.
  Trasa: Šćepan PoljeŽabljak– Pivsko Jezero – połonina przy granicy z Bośnią i Hercegowiną (160 km)
  Po nocy spędzonej w namiotach, startujemy do najbardziej ekscytującego etapu podróży, który wiedzie przez najwyższe góry w Czarnogórze – Durmitor. Na trasie zobaczymy malowniczy kanion Sušica, który wraz z kanionem Tara zalicza się do najpiękniejszych okolic Parku Narodowego Durmitor, będącego pod ochroną UNESCO. „Wdrapiemy” się na jeden z najwyższych szczytów Czarnogóry – Crna Gora, na wysokość 2000 m n.p.m. Na odpoczynek zatrzymamy się w miejscowości Žabljak, najwyżej położonym miasteczku w Czarnogórze – 1440 m n.p.m. Dalszą trasę stanowią drogi wijące się serpentynami przez nasycone zielenią górskie doliny. Po drodze będziemy mijać wykute w skale tunele. Na koniec dnia dotrzemy nad wspaniały zalew Piva. Po krótkiej przerwie i relaksującej kąpieli udamy się na nocleg, który spędzimy w pięknej i dzikiej okolicy tuż przy granicy z Bośnią i Hercegowiną. Nocleg na połoninie.

  Dzień 4.
  Trasa: Połonina – Pivski Monastyr – Nikšić– Góry Orjen  – Herceg Novi (140 km)
  Najpierw zatrzymamy się w jednym z najstarszych monastyrów w Czarnogórze – Pivski Monastyr. Jest to jeden z nielicznych zabytków okolicy. Powstał w latach 1573-86 nad górnym biegiem Pivy, w miejscu, które obecnie znajduje się pod wodami jeziora. Monastyr został przeniesiony kamień po kamieniu przed planowaną budową elektrowni wodnej i utworzeniem zalewu. W skarbcu znajdują się freski z XIII wieku, rzadkie księgi oraz artystyczne przedmioty metalowe. Kościół posiada także psałterz wydrukowany na prasie drukarskiej Čnojevica w latach 1493-1496. Dalej nasza trasa prowadzi przez Nikšić, drugiego co do wielkości miasta w Czarnogórze (60 tys. mieszkańców), a następnie starą wojenną drogą przez góry Orjen. Na nocleg zatrzymamy się na campingu starym gradzie w Herceg Novi, którego początki sięgają XIV wieku. Miasto słynie ze starówki otoczonej zabytkami zarówno w stylu orientalnym, jak i barokowym. Obok Budvy i Kotoru, Herceg Novi jest najczęściej odwiedzanym przez turystów kurortem Czarnogóry.  Nocleg na campingu.

  Dzień 5.
  Trasa: Herceg Novi – Kotor – Njeguši– Sveti Stefan (120 km)
  Tego dnia nasz pierwszy przystanek to miejscowość Kotor, skąd będziemy mogli podziwiać panoramę największego nad Adriatykiem fiordu znajdującego się w Zatoce Kotorskiej. Tutejszy krajobraz przypominający nadmorskie klify z północy Europy został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Po 2-godzinnej przerwie, kolumna naszych samochodów wyruszy w dalszą drogę. Kilkudziesięcioma serpentynami będziemy się wspinać do miejscowości Njeguši, słynącej w całej Czarnogórze z produkcji przepysznej szynki oraz rakiji. Po degustacji tradycyjnych czarnogórskich specjałów udamy się na krótką wizytę do Budvy – najpopularniejszego ośrodka wypoczynkowego Czarnogóry, znanego z przepięknych piaszczystych plaż oraz ogromnej i budzącej respekt twierdzy obronnej. Roztacza się z niej wspaniały widok na okolicę, a trzy czwarte drogi wokół miasta, można przejść po jej murach obronnych. Kilka kilometrów dalej dotrzemy do znanej miejscowości –  Św. Stefan, gdzie po całym dniu jazdy zrelaksujemy się podczas kąpieli w Adriatyku. Na nocleg udamy się na kamping lub do hotelu.

  Dzień 6.
  Trasa: Sveti Stefan – Podgorica – Jeziorko w górach (135 km)
  W przedostatni dzień podróży po Czarnogórze dotrzemy do miasta Virpazar, gdzie będziemy mogli podziwiać największy w tej części Europy zbiornik słodkiej wody – Jezioro Szkoderskie. W tym niesamowitym jeziorze żyje ponad 40 różnych gatunków ryb. Po krótkiej przerwie nad brzegiem zalewu, udamy się do stolicy Czarnogóry, Podgoricy, a następnie w góry Komovi, które znajdują się na granicy z Albanią. Nocleg spędzimy w pięknym i romantycznym miejscu tuż nad dzikim jeziorem otoczonym wysokimi skalistymi ścianami. Nasz biwak odbędzie się na wysokości 1330 m n.p.m. Nocleg na dziko.

  Dzień 7.
  Trasa: Jezioro w górach — Koaśin — Most nad rzeką Tarą (150 km)
  Tego dnia, czeka nas przejazd przez dzikie i niezamieszkałe góry, które będziemy mogli podziwiać podczas fascynującej wspinaczki nad Jezioro Biogradzkie. Dotrzemy aż na wysokość 1800 m n.p.m. Po opuszczeniu gór skierujemy się na kamping pod mostem nad rzeką Tarą. Nocleg na campingu.

  Dzień 8.
  Dla chętnych do południa zajęcia fakultatywne przy Moście (zjazd tyrolką) .
  Powrót do Polski

  Zaznaczamy że podana trasa może być modyfikowana na miejscu.

  Trasa Czarnogóra – Bałkańska Przygoda prowadzi zarówno drogami szutrowymi jak i asfaltowymi. Drogi szutrowe są w złym stanie, przez co średnia prędkości jazdy może spaść nawet do 15 km/h. Dystanse pokonywane dziennie będą uzależnione od tempa podróży całej grupy i będą się wahać w granicach od 60-300 km dziennie. Jeździć będziemy w godzinach 9:30 do 18:00.

  Schematyczna mapa wyprawy

  Koszty uczestnictwa

  Udział w wyprawie własnym samochodem terenowym

  2200 zł/samochód 2 osoby

  każda kolejna osoba +100 zł

  • I rata 700 zł, przy zapisie
  • II rata 1500 zł, na 30 dni przed imprezą

  Cena obejmuje:

  • przygotowanie i poprowadzenie wyprawy
  • przygotowanie wcześniej przejechanych tras
  • opieka organizatora
  • pomoc techniczna
  • pamiątkowe gadżety
  • ubezpieczenie KL.NNW w Uniqa na 30 000 EURO

  Cena nie obejmuje:

  • paliwa
  • wyżywienia
  • noclegów w hotelach (100–150 zł/osoba)
  • noclegów na campingu (20-40 zł/osoba)
  • dodatkowych atrakcji

  Udział w imprezie wynajętym samochodem

  7500 zł/samochód

  • I rata 2500 zł, przy zapisie
  • II rata 5000 zł, na 30 dni przed imprezą

  Oferta dotyczy wynajmu od Podróże4x4, samochodu wraz z niezbędnym sprzętem dla całej załogi.
  Cena obejmuje:

  • wynajęcie samochodu terenowego wraz z całym sprzętem biwakowym
  • przygotowanie i prowadzenie wyprawy
  • przygotowanie wcześniej przejechanych tras
  • cały potrzebny sprzęt biwakowy
  • opieka organizatora
  • pomoc techniczna
  • pamiątkowe gadżety
  • ubezpieczenie KL.NNW w Uniqa na 30 000 EURO

  Cena nie obejmuje:

  • paliwa na całą trasę ok. 2500 zł
  • wyżywienia
  • noclegów w hotelu (100-150 zł/osoba)
  • noclegów na campingu (20-40 zł/osoba)
  • zwrotnej kaucji za wypożyczenie auta (5000 zł)
  • dodatkowych atrakcji

  Zgłoszenia na wyprawę

  Aby zapisać się na wyprawę, należy wybrać jeden z poniższych terminów a następnie wypełnić i wysłać poniższy formularz oraz opłacić opłatę rezerwacyjną (I rata) w kwocie i na konto podane poniżej oraz w e-mailu jaki Otrzymasz po wysłaniu formularza. Na 30 dni przed imprezą prosimy o wpłatę II raty.