fbpx
Polska – Beskidzka zima
2022-11-14
Czarnogóra – Bałkańska przygoda
2023-02-13

Termin wyjazdu:
zapytaj o najbliższy termin wyprawy

Wymagania:

 • Program przeznaczony dla osób zdrowych, sprawnych fizycznie, jednocześnie niewymagający – dla wszystkich grup wiekowych.
 • Bagaż główny należy najlepiej zapakować w walizkę lub miękką torbę podróżną.

Przydatne informacje:

 • Stolica USA – Washington DC.
 • Pozostałe główne miasta: Los Angeles, Nowy Jork, San Francisco, Chicago.
 • Język urzędowy: angielski
 • Waluta: 1 dolar USD – ok 4,75 zł
 • Ceny paliwa: około 4-6 zł / litr
 • Wiza: wymagana ESTA

Drogi szutrowe utwardzone, będziemy jeździć również po wydmach.

Doświadczenie nie wymagane, seryjne auto 4×4.

Doświadczenie nie wymagane seryjne auto 4×4 z oponami minimum AT, reduktor, kinetyk.

Doświadczenie minimum jedna impreza jednogwiazdkowa, auto 4×4, opony AT, reduktor, lift zawieszenia, wzmocnione punkty zaczepu do kinetyka, kinetyk.

Miminum jedna impreza trzygwiazdkowa, auto 4×4, opony minimum AT mile widziane MT, reduktor, lift zawieszenia blokady, kinetyk, wyciągarka.

Doświadczony kierowca z profesjonalnie przygotowanym autem wyprawowym.

Miejsce wylotu z Polski

Masz pytania?

Zadzwoń: 607 955 607
Napisz: info@podroze4x4.pl lub Skorzystaj z formularza:

  Zobacz inne wyprawy:

  Wyprawa Stany Zjednoczone - Amerykański sen

  Amerykańska przygoda, zachwycające krajobrazy, poza utartymi szlakami.

  Stany Zjednoczone to bez wątpienia najbardziej zróżnicowany kraj na świecie. Pełen kontrastów i tajemnic. Tętniące życiem miasta i jedyne w swoim rodzaju parki narodowe. Wspaniali przyjaźni ludzie i wyjątkowa przyroda. Nie ma lepszego miejsca na przygodę na 4 kółkach. Zobaczymy słynny Hollywood Boulevard i Kodak Theater gdzie rozdawane są Oskary. Przejedziemy się jedną z najpiękniejszych dróg widokowych świata – drogą numer 1. Zobaczymy wylegujące się na plaży olbrzymie słonie morskie i wypłyniemy na rej w poszukiwaniu wielorybów. Zasmakujemy gorącej doliny śmierci i zanurzymy się w kolorowym LAS Vegas. Poznamy Indian Navajo i pospacerujemy pośród niezwykłych formacji skalnych okolic Page.

  To jedynie niewielki procent atrakcji, które czekają na nas w Ameryce. Zobaczymy gejzery, kolorowe źródła, łuki skalne i kilkusetmetrowe wodospady. Przejedziemy się jedną z najtrudniejszych tras offroadowych dostępnych dla przeciętnego człowieka i spróbujemy wspaniałych owoców morza na wybrzeżu San Francisco.

  Szczegółowy plan wyprawy USA - Amerykański sen

  Dzień 1.
  Wylot z Polski i przelot do Los Angeles. Po odebraniu samochodów udamy się na jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc turystycznych Los Angeles – Santa Monica. Miejsce to znane jest z kręcenia niezliczonej ilości filmów z których jako najważniejsze można by wymienić: Rocky, Forrest Gump, Słoneczny Patrol, Żądło czy Komórka. Znajduję się tutaj też koniec kultowej drogi 66 a samo molo obfituje w atrakcje takie jak rollercoastery, diabelski młyn, uliczni performancerzy czy słynne oceanarium Santa Monica. Niedaleko znajduje się również Vennice Beach na której Arnold Schwarzenegger ćwiczył przed występami kulturystycznymi. Na nocleg pojedziemy na północ w kierunku Malibu.

  Dzień 2.
  Rankiem jedziemy na północ w kierunku Pismo Beach. To jedna z nielicznych plaż, gdzie turyści wjechać mogą swoim samochodem i relaksować się przy zaparkowanym na plaży kamperze. Chętni mogą pożyczyć quady i spróbować swoich sił podczas szaleństwa na wydmach. Reszta może wskoczyć do zimnych wód Oceanu Spokojnego. Po plażowaniu ruszamy na północ – dojedziemy do okolic Ragged Point gdzie swoje miejsca rozrodu mają największe ssaki płetwonogie świata – mirungi północne, zwyczajowo zwane ze względu na olbrzymie narośle na nosie – słoniami morskimi. Słonie morskie mogą osiągać nawet ponad 3,5 tony wagi i znane są ze swoich makabrycznych walk o harem. Nie będziemy spędzać tutaj dużo czasu, ponieważ czeka nas jeszcze długa trasa na północ poprzez sporą część z liczącej sobie 1055 km drogi numer 1. Udamy się na Big Sur, gdzie będziemy zatrzymywać się przy niezliczonych punktach widokowych na klify, plaże i ocean oraz poszukiwać wielorybów. Po południu przesiadamy się na łódź na pokładzie której wypłyniemy na otwarte wody Oceanu (60–85 USD). W okolicach Monterey znajduje się długi na ponad 150 km i głęboki na 3,5 km podmorski kanion zapewniający wielorybom wyżywienie przez okrągły rok. Najczęściej widujemy tutaj humbaki, ale zdarza się spotkać również orki czy nawet największego ssaka i największe kiedykolwiek żyjące zwierzę Świata – płetwala błękitnego. Po powrocie będziemy mieć jeszcze czas na spacer po tym nadal odrobinę pirackim mieście, zakup pamiątek czy spróbowanie słynnej zupy clam chowder lub innych owoców morza. Na nocleg jedziemy w okolice doliny krzemowej.

  Dzień 3.
  Od rana zwiedzamy San Francisco. To najpiękniejsze miasto w Stanach można by podziwiać tygodniami, ale my nie mamy tyle czasu. Zwiedzimy najważniejsze punkty miasta – Market Street z której startuje słynny starodawny cable car (8 USD). Przejedziemy nim przez strome pagórki miasta oraz Chinatown by na koniec dojechać do wybrzeża. Pokręcimy się po Pier 39 gdzie swoją ostoję mają lwy morskie a także zerkniemy na Alcatraz. Po południu pojedziemy na ikonę San Francisco i najbardziej rozpoznawalną budowlę w okolicy – Most Golden Gate. Nie jest to największy most Świata bo ukończony został w 1937 roku. Ze swoimi 2737 metrami długości nie może już konkurować z czołówką Światową, ale jego przepiękne położenie robi niesamowite wrażenie. Po przejeździe przez most udamy się na północ w kierunku mało znanego ale arcyciekawego lasu – Muir Woods (15 USD). Rosną tutaj sekwoje wieczniezielone. Gatunek najwyższego drzewa na Świecie. Najwyższe z nich osiągają ponad 115 metrów i rosną w jeszcze bardziej na północ położonym parku, ale dokładna lokalizacja tych gigantów jest utrzymywana w tajemnicy. My zobaczymy ich odrobinę mniejszą rodzinę. Po południu przejazd w kierunku Parku Narodowego Yosemite.

  Dzień 4.
  Park narodowy Yosemite słynie przede wszystkim z jednej z najpiękniejszych dolin polodowcowych na Świecie. Długa na 13 kilometrów, głęboka na ponad kilometr robi przytłaczające wrażenie. Nic dziwnego, że miejsce to stało się celem najbardziej doświadczonych wspinaczy Świata. Ostatnio, nawet Alex Honnold wspiął się na jeden z największych monolitów Świata – El Capitan, zupełnie bez żadnego zabezpieczenia. Co spowodowało popłoch w środowisku wspinaczy i automatycznie podniosło poprzeczkę ludzkich możliwości na zupełnie nowy poziom. W dolinie zobaczymy między innymi Katedrę, El Capitana, Półkopułę, a jeśli pogoda pozwoli i będziemy w miarę wcześnie w sezonie – również najwyższy w Stanach Zjednoczonych, osiągający 739 metrów wodospad – Yosemite Falls. Po zwiedzaniu doliny czeka nas jeszcze jedna wyjątkowa perełka. Zatrzymamy się na krótki trekking w Mariposa Grove. Rosnie tutaj inny gatunek sekwoi – mamutowiec olbrzymi którego przedstawiciele są największymi żyjącymi organizmami jeśli chodzi o masę ciała. Nie są tak wysokie jak sekwoje wieczniezielone ale są dużo grubsze. Podejdziemy sobie do giganta – Grizzly Giant oraz do drzewa z tunelem. Po południu przejazd w kierunku Doliny Śmierci. Po drodze będziemy mijać pięknie położone jezioro Mono.

  Dzień 5.
  Dolina Śmierci nie została tak nazwana dla żartu. Ten obszar bezodpływowej depresji trzyma rekord dla najwyższej zanotowanej temperatury na świecie od 1913. Tego feralnego dnia zmierzono tutaj 56,7 stopni Celsjusza. Dolina jest olbrzymia – ponad 225 kilometrów i obfituje w fantastyczne formy skalne i ciekawostki geologiczne. Pojedziemy do malowniczych wydm Mesquite Dunes, które łatwo pomylić z Saharą, następnie udamy się na najniżej położony punkt obu Ameryk – Badwater gdzie będziemy mieć okazję przespacerować się po dnie wyschniętego jeziora. Pojedziemy do fantastycznych, kolorowych skał – Artist Palette i zatrzymamy się na chwilę w Oazie Furnace Creek gdzie będziemy mogli przekąsić co nieco przed dalszą podróżą. Na wieczór jedziemy do słynnego Las Vegas, gdzie na Stripie będziemy mogli spróbować swoich sił w najbardziej znanych kasynach (Belaggio, Ceasars Palace czy Paris). Zobaczymy pokaz fontann z którego słynie Belaggio a chętni będą mogli imprezować do rana.

  Dzień 6.
  Rankiem, zanim zrobi się niesamowicie gorąco ruszamy na Tamę Hoovera. Ta wysoka na 224 metry budowla jest dziś dopiero 38 na świecie, ale wspaniałe położenie i występowanie w sporej ilości amerykańskich filmów czynią ją kultową. Tama łączy też dwa stany – Arizonę i Nevadę. Będziemy mieć okazję przespacerować się po samej tamie i zerknąć na Nią z lotu ptaka. Po zwiedzaniu tamy mamy dwie opcje – o wyborze której zadecyduje proste demokratyczne głosowanie w grupie. Pierwszą z nich jest pożyczenie łódki i relaks na jeziorze Mead (które utworzyła tama Hoovera). Drugim jest przejazd do uroczej miejscowości powstałej po wybuchu gorączki złota w tej okolicy i położonej na drodze 66 – Oatman. Na wieczór jedziemy do Williams – bardziej nowoczesnego ale równie ciekawego miasteczka – Williams. Można tutaj zjeść wspaniałe steki, posłuchać muzyki na żywo i przeczesać niezliczone sklepy w poszukiwaniu indiańskich pamiątek.

  Dzień 7.
  Rankiem jedziemy na północ w kierunku Wielkiego Kanionu Kolorado. Chętni będą mieć okazję przelecieć helikopterem nad kanionem a jest to jedna z najciekawszych atrakcji w całych Stanach Zjednoczonych (od 250 USD). Po lotach udamy się samochodami nad krawędź kanionu gdzie na spokojnie będziemy mogli sobie pospacerować i podziwiać widoki. Chętni mogą odwiedzić przepiękną galerię sztuki – dom Indian Hopi oraz drewniany hotel El Tovar. Kanion Kolorado jest olbrzymi. To największy przełom rzeczny na świecie o długości 446 kilometrów. Głęboki na prawie dwa kilometry i szeroki na ponad 30 km. W swoich najniższych warstwach odsłania skały sprzed 2 miliardów lat. Kanion jest domem dla jednych z największych oraz krytycznie zagrożonych kondorów kalifornijskich. Jeśli będziemy mieć szczęście  – będziemy w stanie wypatrzeć jakiegoś osobnika. Po opuszczeniu kanionu pojedziemy odwiedzić lokalne stoiska Indian Navajo gdzie będziemy mogli kupić lokalne wyroby – ceramikę, obrazy malowane piaskiem, biżuterię, łapacze snów, tomahawki i inne. Po południu pojedziemy jeszcze na zachód Słońca na Horseshoe Bend – wspaniały meander rzeki z 300 metrowymi przepastnymi klifami. Nocleg w Page.

  Dzień 8.
  Rano odwiedzimy znajdujący się na ziemiach Navajo Kanion Antylopy (75-100 USD). To jedyny w swoim rodzaju kanion szczelinowy, jedno z najczęściej fotografowanych miejsc przez turystów. Fotografowanie wewnątrz nie jest proste, ale lokalny przewodnik pomoże nam wyciągnąć najpiękniejsze zdjęcia z naszych telefonów i aparatów. Następną atrakcją dzisiejszego dnia będzie dolina monumentów. Ona również znajduje się na ziemiach należących do Indian Navajo i wstęp również wymaga wykupienia dodatkowego pozwolenia. Miejsce to było wykorzystywane w dziesiątkach westernów, z których najbardziej rozpoznawalne reżyserowane były przez Johna Forda. Będzie okazja przejechać się pętlą dookoła ostańców skalnych podczas wycieczki prowadzonej przez Indian (dodatkowe 75 USD). Po wizycie w dolinie monumentów długi przejazd w kierunku miasteczka Moab.

  Dzień 9.
  Moab to plac zabaw dla rowerzystów, wspinaczy, kajakowiczów, wczasowiczów ale przede wszystkim dla żądnych adrenaliny miłośników 4 kółek. Liczba atrakcji dookoła Moab jest niezliczona ale my wybierzemy Zemstę Piekieł – Hells Revenge (od ok. 150 USD). Ze względu na trudności szlak ten zalecany jest jedynie dla doświadczonych kierowców. Będziemy mieć okazję przejechać go z przewodnikiem lub samodzielnie. Nie mniej jednak – adrenalina gwarantowana. Pozostali mogą udać się inne atrakcje lub pojechać po południu do jednego z ciekawszych parków stanowych – Dead Horse Point State Park albo niedocenianego a robiącego wspaniałe wrażenie parku narodowego Canyonlands. Park ten obejmuje centralną część Wyżyny Kolorado i wyrzeźbiony został przez rzeki Colorado i Green River.

  Dzień 10.
  Park Narodowy Arches. Większość dnia spędzimy w parku słynącego z łuków skalnych. Jest ich tutaj prawie dwa tysiące. Ale nie tylko – są tutaj również żebra skalne, iglice, sterczyny i inne dziwne formacje. Najważniejszym punktem programu będzie około dwu godzinny trekking do łuku Delicate Arch. Zobaczymy również zaprzeczającą grawitacji skałę Balanced Rock oraz przejdziemy się poprzez Park Avenue. Trochę więcej czasu spędzimy w okolicy Windows gdzie podejdziemy pod podwójny łuk – Double Arch. Będziemy mieć również okazję spojrzeć na delikatny i bardzo długi łuk Landscape Arch. Po południu dłuższy przejazd w okolice Salt Lake City.

  Dzień 11.
  Szybka wizyta w samym centrum państwa Mormonów – Salt Lake City i Temple Square. Będziemy mieć okazję zapoznać się z najważniejszymi dla tej religii budowlami i historią. Na chwilę zatrzymamy się nad Wielkim Słonym Jeziorem by następnie szybko ruszyć na północ w kierunku Parku Narodowego Yellowstone. To długa trasa ale warta jej pokonania. Z pustynnych terenów przeniesiemy się w przepiękne zielone góry pełne zwierzyny. Przed wieczorem zatrzymamy się w pięknym, niewielkim miasteczku Jackson. Słynie ono z najlepszych steków w kraju i przeciekawego baru – Million Dollar Cowboy Bar w którym będziemy mieć okazję wypić piwo. Nocleg w najbliższej okolicy miasteczka.

  Dzień 12.
  Kilka minut na północ od Jackson Hole zaczynają się wspaniałe widoki na ośnieżone szczyty parku Grand Teton. Park ten leży w Górach Skalistych a jego najwyższy szczyt osiąga 4199 metrów nad poziomem morza. Park ten podobnie jak Yellowstone obfituje w zwierzęta kopytne – bizony, jelenie wapiti, widłorogi, mulaki jak również spotkać tu można oba gatunki niedźwiedzi – czarnego i brunatnego. Zatrzymamy się nad jeziorkiem Jenny Lake i przejdziemy się wzdłuż jego wybrzeża. Po wizycie w parku Teton jedziemy dalej na północ do Parku Yellowstone. Park ten obejmuje między innymi kalderę superwulkanu, którego erupcja miała miejsce około 650 tysięcy lat temu, i mniej więcej w takim okresie się one odbywają. Będziemy zatem stąpać po kruchym lodzie przebywając tutaj. Dzisiejszego dnia zobaczymy między innymi największe na świecie pole termalne – Upper Geyser Basin. Będziemy świadkami erupcji jednego z najwyższych (32 – 56 metrów) gejzeru – Old Faithful. Następnie przejdziemy się do pięknego źródła – Grand Prysmatic Spring i Opal Spring. Nocleg w najbliższej okolicy parku.

  Dzień 13.
  Dalsze zwiedzanie parku Yellowstone. Dziś pojedziemy do innej sekcji parku – Canyon Village. Odbędziemy tutaj ponad godzinny spacer wzdłuż kanionu Yellowstone z przepięknymi widokami na wodospady i rzekę Yellowstone. Dzisiejszego dnia mamy największe prawdopodobieństwo zobaczenia bizonów a jeśli nam szczęście dopisze – również któregoś z niedźwiedzi. Pojedziemy na północ gdzie zobaczymy ciekawe źródła tworzące wykwity mineralne – Mammoth Hot Springs. Wieczorem jedziemy na południe ponownie w okolice Park City.

  Dzień 14.
  Długi poranny przejazd do parku Goblin Valley State Park. Park ten obfituje w niezwykłe formacje skalne przypominające głowy dziwnych stworów i olbrzymie grzyby. Po tym parku odwiedzimy Park Narodowy Capitol Reef z jego niezwykle kolorowymi skałami i zadrzewionymi dolinami. Miejsce to też obfituje w pradawne ryty naskalne pierwszych Indian zamieszkujących tę dolinę. Następnie przejazd wspaniałą drogą widokową nr 12 – poprzez Escalante by po popołudniu zobaczyć perełkę wśród wszystkich parków Ameryki – słynny park Narodowy Bryce. Nazwa parku pochodzi od Ebenezera Bryce’a który jednak nie doceniał piękna okolicy a jedynie martwił się ginącymi w jego czeluściach krowami. Park Bryce obfituje w pomarańczowo czerwone ostańce zwane hoodos. Hoodos to według wierzeń Indian złe osoby przeklęte przez Boga Kojota. Konieczny jest tutaj krótki spacer wzdłuż krawędzi, ale również zejście krótką pętelka Navajo Loop na samo dno sprawiając że poczujemy się jak na innej planecie. Niektóre z ostańców sa na tyle ciekawe, że mają nazwy własne – najważniejsze z nich to Młot Thora, Myśliwy czy Królowa Wiktoria. N nocleg pojedziemy w kierunku Parku Narodowego Zion.

  Dzień 15.
  Całodzienna wizyta w Parku Narodowym Zion. Park ten prezentuje nam kolejne geologiczne ciekawostki jakie spotkać możemy w Utah. Przejedziemy się drogą widokową na południe i dotrzemy do Visitor Center gdzie przesiądziemy się na lokalne autobusy które zabiorą nas dalej do kanionu parku Zion. Będziemy mieć tutaj do wyboru mordercze szlaki i proste i równie widokowe drogi. Po wizycie w parku Zion jedziemy w  kierunku Vegas. Nocleg na trasie.

  Dzień 16.
  Odwiedzamy jeden z najpiękniejszych parków stanowych całej Ameryki. Park Stanowy – Valley of Fire. Jest to największy i najstarszy park stanowy Nevady. Obfituje on w ciekawe formacje skalne z których jedna z najciekawszych jest Atlatl Rock, Elephant Rock, Mouse’s Tank czy Seven Sisters. Kręcone również były tutaj takie filmy jak Transformers, Star Trek, Viva Las Vegas czy Con Air. Miejsce to jest również idealnym miejscem na piknik wśród skał. Po południu mijamy Vegas i jedziemy w kierunku Los Angeles ale jeszcze zanim tam ruszymy zatrzymamy się w parku Red Rock Canyon na popołudniowy spacer. Nocleg w drodze do Los Angeles.

  Dzień 17.
  Zwiedzanie Hollywood Boulevard w Los Angeles. Zobaczymy między innymi Słynną Aleje Gwiazd, wybudowany w 1927 roku Chinese Graumann Theatre z odciśniętymi w betonie śladami stóp i dłoni gwiazd oraz miejsce rozdawania oskarów Dolby Theater. Po południu wylot do Polski.

  Dzień 18.
  Przylot do Polski

  Koszty uczestnictwa

  (info niebawem)/osoba

  Cena obejmuje:

  • przygotowanie wyprawy
  • opiekę i prowadzenie przez polskiego lidera wyprawy
  • spotkanie przedwyjazdowe oraz pomoc w przygotowaniu druku ESTA
  • transport minivanem lub vanem (w zależności od ilości osób), podczas realizacji całego programu
  • opłaty drogowe, mostowe oraz parkingi
  • paliwo
  • 14 noclegów w hotelach lub motelach z prywatną łazienką
  • 3 noclegi w hotelach z wspólną łazienką
  • ubezpieczenie AXA 100 000 EURO
  • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
  • pamiątkową koszulkę

  Cena nie obejmuje:

  • przelotu Warszawa – USA (ok. 3500 – 4000 zł)
  • dopłaty do pokoju jednoosobowego, jeśli dotyczy (ok. 1100 USD)
  • biletów wstępów do Parków Narodowych, Stanowych oraz na ziemie Indian Navajo (ok. 130 USD)

  Dodatkowe fakultety:

  • wyprawa na wieloryby (60-85 USD w zależności od długości)
  • loty helikopterem nad wielkim kanionem (ok. 250 USD)
  • wyprawy samochodami 4×4 na Hells Revenge (od ok. 150 USD)
  • wstęp do Kanionu Antylop – na ziemiach Navajo (75–100 USD)
  • wyżywienia (w niektórych hotelach będą śniadania, ale są to najczęściej bardzo słodkie pączki lub jajecznica z proszku, stołować się będziemy w wybranych restauracjach, 20–30 USD za obiad jak również robili zakupy w lokalnych marketach i urządzali sobie pikniki w samym sercu parków narodowych, ceny żywności niewiele wyższe niż w Polsce)