Jordania – Oddech pustyni 8-15.04.2022
28 marca 2019
Namibia – Na czarnym lądzie 15-29.03.2020
4 listopada 2019
Pokaż wszystkie

Ze wszystkich wypraw które organizujemy, choć każda jest inna, o każdej można by dużo pisać, to jednak do Maroko 4×4 najchętniej wracamy.
Tak naprawdę od wyjazdu 4×4 do Maroka zaczęła się nasza przygoda z podróżowaniem, ten kraj zaszczepił w nas chęć zabierania ludzi w tak wspaniałe miejsca o których wielu nie ma pojęcia spędzając czas w przy hotelowych basenach.
Myśląc o Maroku od razu nasuwają się wspomnienia: kolory, przyprawy, pomarańcze, oliwki, Berberzy, wydmy, palmy, pustynia, Dakar, można by wymieniać….ale po co! Tam trzeba pojechać i uwierzyć nam na słowo że w Maroku nikt nie będzie się nudził.

Charakterystyka imprezy:

Jadąc do Maroka warto wiedzieć że kuchnia marokańska jest jedną z najciekawszych wśród arabskich. Podczas ramadanu spożywana jest harira – zupa ze świeżej kolendry, soczewicy, fasoli i jagnięciny. Tażin to mięso głównie baranina z cebulą i innymi warzywami oraz różnymi dodatkami jak zioła i przyprawy podawane w specjalnym glinianym naczyniu.
Równie popularnym nie tylko w Maroku jest kuskus, tradycyjna potrawa piątkowa. Na deser podawane są ghoriba, czyli ciastka z migdałami lub sezamem.
Do popicia Marokańczycy przyrządzają mieszankę herbaty zielonej z miętą i cukrem; znana jest w Polsce pod nazwą Marokańska, lub Tuareg.
W czasie gdy będziemy w Marrakeszu odwiedzimy obowiązkowo wieczorny targ, przepełniony zapachami ziół i mięty, stoiskami z dywanami, kolorowymi chustami, starociami, nieodzowną częścią bazaru jest targowanie się ze sprzedawcą co jest fajnym przeżyciem gdy cena dobija ostatecznej wersji. Tam też właśnie kucharze rozkładają swe stoiska i gotują niesamowite rzeczy na oczach wszystkich, można skosztować np. oczu czy języka owcy.

Load More

Szczegółowy plan wyprawy:

Dzień 1
Trasa: Marakesz – Ouarzazate 205km
Wylot z Warszawy. Przelot do Marakeszu. Przesiadamy się do aut i ryszamy w kierunku Ouarzazate. Po drodze jeśli starczy nam czasu oglądniemy zespół forteczny Kasbah Ait Ben Haddou‌, wpisany w 1987r. na światową listę dziedzictwa UNESCO. Jeśli “papierkowe” sprawy na lotnisku w Marakeszu przedłużą się to zaglądniemy tu następnego dni. Wyjątkowa urokliwość tego miejsca spowodowała iż zagrało ono w wielu produkcjach filmowych m. in. w Klejnocie Nilu, Gladiatorze czy w serii Gry o Tron jako miasto Yunkai.


Dzień 2

Trasa: Ouarzazate – Zagora 160km
Ten dzień przeznaczymy na jazdę wśród krajobrazów wyjętych niczym z wielkiego Kanionu Kolorado. Marsjańskie krajobrazy przeplatać się będą z marokańską zabudową miejską.

Dzień 3
Trasa: Zagora – Merzouga 280km
Najdłuższy i jeden z cięższych odcinków na całej trasie. Tego dnia zasmakujemy czym jest pustynia i jazda po niej. Poczujemy wszędobylski pył fesz feszu. Piach będzie zgrzytał nam między zębami. W nagrodę jednak dotrzemy na piękne wydmy w okolicy Merzougi. Tu zostaniemy na dwa noclegi.

Dzień 4
Trasa: Merzouga Wydmy
Dzień ten możemy spożytkować różnorako. Zmęczeni jazdą poprzedniego dnia mogą zostać w hotelu wylegując się przy basenie. Chętni mocniejszych wrażeń pojadą natomiast spróbować się na największej piaskownicy w okolicy.

Dzień 5
Merzouga – Tinghir 200km
Po piaskowym rolerkosterze wjedziemy w góry Atlasu Wysokiego. Nim to jednak zrobimy zatrzymamy się na zakupy pamiątek u lokalnych sprzedawców. Po krótkiej przerwie wyruszymy na samochodową górską wspinaczkę. Tego dnia nasze auta wdrapią się na przełęcze przekraczające wysokość 2600m n.p.m. by po chwili znów zjechać w głębokie kaniony wyschniętych rzek. Zobaczymy biedne marokańskie domostwa wlepione w skały Atlasu i niesamowitych ludzi żyjących na tych nieurodzajnych ziemiach.

Dzień 6
Tinghir – Ouzoud 290km
Tego dnia przejedziemy między 300 metrowej wysokości ścianami wąwozu Todra. Płynie nim rzeka o tej samej nazwie. Ciekawostką jest to, iż rzeka ta nigdy nie wysycha, czego nie można powiedzieć o innych marokańskich rzekach. Końcowym punktem szóstego dnia będzie nocleg tuż przy malowniczym wodospadzie w Ouzoud.

Dzień 7
Ouzoud – Marakesz 160km
W ostatnium dniu marokańskiej przygody czeka nas krótki 160 kilometrowy powrót do Marakeszu. Tu zakwaterujemy się w hoteliku w pobliżu Dżemaa el-Fna, czyli najważniejszego placu w mieście. To wyjątkowe miejsce gdzie co wieczór odbywa się wielki targ ze straganami restauracyjnymi. Wokół nich gromadzą się kuglarze, berberyjscy opowiadacze legend, bębniarze, muzycy, zaklinacze węży czy samozwańczy uzdrawiacze. Odwiedzimy również targ Suk al-Chamis, gdzie wszyscy będą mogli zakupić piękne ręczne wyroby berberyjskich i arabskich rzemieślników.

Dzień 8

Powrót samolotem do kraju.

Zaznaczamy że:
Podczas wyprawy do wykorzystania mamy „wolne chwile” które w zależności od przebiegu wyprawy wykorzystamy na odpoczynek lub na zwiedzanie dodatkowych miejsc.

 

Zaznaczamy że podana trasa może być modyfikowana na miejscu ze względu na warunki pogodowe, terenowe, polityczne itp.

Termin wyjazdu:  18-25.02.2022
Kod wyprawy: MRK-LP0222

Drogi szutrowe utwardzone, będziemy jeździć również po wydmach.

Doświadczenie nie wymagane, seryjne auto 4×4.

Doświadczenie nie wymagane seryjne auto 4×4 z oponami minimum AT, reduktor, kinetyk.

Doświadczenie minimum jedna impreza jednogwiazdkowa, auto 4×4, opony AT, reduktor, lift zawieszenia, wzmocnione punkty zaczepu do kinetyka, kinetyk.

Miminum jedna impreza trzygwiazdkowa, auto 4×4, opony minimum AT mile widziane MT, reduktor, lift zawieszenia blokady, kinetyk, wyciągarka.

Doświadczony kierowca z profesjonalnie przygotowanym autem wyprawowym.

Wymagania:

 • Program przeznaczony dla osób zdrowych, sprawnych fizycznie
 • Bagaż główny należy najlepiej zapakować w walizkę lub miękką torbę podróżną.

Przydatne informacje:

 • Stolica Maroka: Rabat
 • Pozostałe główne miasta: Agadir, Asafi, Casablanca, Meknes, Fez, Marrakesz
 • Język urzędowy: arabski, używane są również: berberyjski i francuski, w miejscowościach turystycznych także angielski i hiszpański.
 • Waluta: 1 dirham marokański = 0,37 zł. W prywatnych sklepach można płacić euro i dolarami.
 • Potrzebne dokumenty: Paszport ważny min. 6 miesięcy,
 • Ceny paliwa: Około 1 euro/litr.
 • Wiza: Do 90 dni nie są potrzebne. Nie można wywozić za granicę waluty marokańskiej.
 • Obowiązuje zakaz wstępu do meczetów dla innowierców. Nie wolno też wchodzić na muzułmańskie cmentarze.
 • W ramadanie lepiej powstrzymać się od jedzenia, picia i palenia w miejscach publicznych (od wschodu do zachodu słońca).
 • Korzystanie z telefonu komórkowego to wydatek rzędu 15-17 zł/min. Korzystnie jest kupić marokańską kartę telefoniczną (potrzebny paszport)
 • w Maroko obowiązuje zakaz wwożenia dronów do kraju
 • Zalecane szczepienie przeciw żółtaczkom typu A i B, durowi brzusznemu, tężcowi i błonicy.
 • Ambasada RP w Rabacie
  23, rue Oqbah, B.P. 425 Rabat, Maroc.
  GPS: 34.009287, -6.844029

Kontakt z nami!

Mariusz Pietrzycki
Twórca i właściciel
tel. +48 607 955 607
mariusz@podroze4x4.pl
Michał Warda
Klient indywidualny, biuro
tel. +48 690 955 900
michal@podroze4x4.pl

Koszty uczestnictwa:

2 osoby w samochodzie

4000zł/osoba

I rata- 1000 PLN – przy zapisie
II rata 3000 PLN – na 14 dni przed wyprawą

3 osoby w samochodzie

3500zł/osoba

I rata- 1000PLN – przy zapisie
II rata 2500PLN – na 14 dni przed wyprawą

4 osoby w samochodzie

3100zł/osoba

I rata- 1000PLN – przy zapisie
II rata 2100PLN – na 14 dni przed wyprawą

Cena obejmuje:

 • miejsce w aucie wg wyboru powyżej (Mitshubishi Pajero Sport)
 • 7 noclegów w hotelach
 • 7 śniadań, 6 kolacji
 • pamiątkowa koszulka
 • ubezpieczenie NW, KL, OC

Cena nie obejmuje:

 • przelotu do  Marrakesz (ok. 800-1200 zł)
 • paliwa (około 800zł)
 • kaucji zwrotnej za ubezpieczenie auta (1000 euro/auto)
 • dopłaty do pokoju jednoosobowego, jeśli dotyczy (400zł)
 • napiwków

Opłaty na miejscu:

 • wejście do Atlas Studio itp. (ok. 200 DH, 10 DH – 3,7 PLN)
 • wejście do Aint ben Hadou (ok 10 DH)