Czarnogóra - Bałkańskie Wertepy 7-14.08.2021 – Podroze4x4.pl
Kirgistan – Jedwabny Szlak 9-18.08.2021
14 grudnia 2016
Albania – Bałkańskie Wertepy 14-21.08.2021
5 stycznia 2018
Pokaż wszystkie

Czarnogóra – trochę wbrew swojej nazwie – to nie tylko góry. To także morze z pięknymi plażami, szmaragdowe rwące rzeki i dzikie jeziora.

Jest to jedna z najprostszych, pod względem offroadowym, wypraw w naszym kalendarzu. Większość trasy prowadzi drogami szutrowaymi jak i asfaltowymi. Czarnogóra wynagradza jednak to po stokroć swoimi walorami, kalejdoskopem pejzarzy, czystym morzem, świetnym jedzeniem. Jest to też świetny pomysł na połączenie off roadu i wakacyjnego plażowania.

Charakterystyka imprezy:

Wyprawa ma charakter turystyczny. Udział w niej możliwy jest fabrycznym samochodem terenowym z napędem na cztery koła. Noclegi w większości w namiotach, w tym okresie czasu jest bardzo ciepło, a noclegi w tak pięknych miejscach pozostają w pamięci na długo, choć nie wykluczamy możliwości nocowania w hotelach, zajazdach czy na campingu. Jeżeli chodzi o jedzenie to w miarę możliwości korzystamy z lokalnych specjałów, ale zabieramy jedzenie również ze sobą z polski co za tym idzie również cały sprzęt biwakowy.

Czarnogóra – Bałkańskie Wertepy to świetny pomysł na rodzinny urlop w nieszablonowej formie. Istnieje również możliwość dołączania do nas np. na tydzień lub dwa do wybranego przez siebie kraju i wtedy wyprawy odbywają się w dniach:

7 sierpnia – 14 sierpnia – Czarnogóra
14 sierpnia – 21 sierpnia – Albania

W programie wyprawy 4×4 w Czarnogórze znajduje się m.in. rafting na rzece Tara, tyrolka nad kanionem rzeki Tary, możliwość lotu paralotnią, zatoka Kotorska, kanion Tara, Budva, Herceg Novi, Góry Orjen oraz Góry Komovi.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z poprzednich wypraw:

Load More

Szczegółowy plan wyprawy:

Dzień 1
Scepan Polje.
Spotykamy się w sobotę wieczorem w  malowniczo położonym campingu nad rzeką Tara, nieopodal miejscowości Scepan Polje. W tym miejscu zostaniemy przez 2 dni.

Dzień 2
Rafting
Naszą wspólną przygodę na terenie Czarnogóry od raftingu na rzece Tara, płynącej w jednym z najpiękniejszych kanionów w europie. Wśród jej spienionych wód pokonamy dystans 18 km podczas którego czekają na nas aż 22 katarakty (progi wodne) oraz niezapomniane widoki wodospadów i wysokich na 300 metrów ścian wąwozu. Po ochłonięciu z wrażeń, spróbujemy miejscowych specjałów kulinarnych. Czeka nas przepyszny, typowo czarnogórski obiad przygotowany przez lokalnego szefa kuchni. Wieczór spędzimy na campingu integrując się z grupą podczas wspólnego ogniska oraz zbierając siły na kolejny, pełen wrażeń dzień.

Dzień 3
Trasa: Scepan Polje – Zabljak – jezioro Pivskie – połonina przy granicy z Bośnią i Hercegowiną. Dystans ok. 120 km, nocleg na połoninie.
Po nocy spędzonej w namiotach, wśród krystalicznie czystego powietrza czarnogórskich gór, startujemy do ekscytującego etapu podróży, który wiedzie przez najwyższe góry w Czarnogórze – Durmitor. Na trasie zobaczymy malowniczy kanion Susica, który wraz z kanionem Tara zalicza się do najpiękniejszych elementów Parku Narodowego Durmitor, będącego pod ochroną UNESCO.
Podczas Naszej podróży „wdrapiemy” się na jeden z najwyższych szczytów Czarnogóry – Crna Gora, na wysokość 2000 m n.p.m. Na odpoczynek zatrzymamy się w miejscowości Zabljak, najwyżej położonym miasteczku w Czarnogórze – 1440 m n.p.m. Nasza dalsza trasa to drogi wijące się serpentynami przez piękne i malownicze górskie doliny. Po drodze będziemy mijać niezliczone, wykute w skale tunele, aż dotrzemy nad wspaniały zalew Piva.
Po krótkiej przerwie i relaksującej kąpieli udamy się na nocleg, który spędzimy w pięknej i dzikiej okolicy tuż przy granicy z Bosnią i Hercegowina.

Dzień 4
Trasa: Połonina – Pivski Monastyr – Niksic – Góry Orjen  – Herceg Novi. Nocleg na campingu.
Dzisiejszego dnia trasa prowadzi do Herceg Novi, miasta którego początki sięgają XIV wieku, słynącego ze starówki z zabytkami zarówno w stylu orientalnym, jak i barokowym. Obok Budvy i Kotoru, Herceg Novi jest najczęściej odwiedzanym przez turystów kurortem Czarnogóry.
Po drodze zatrzymamy się w jednym z najstarszych monastyrów w Czarnogórze – Pivski Monastyr. Znajduję się w pobliżu wsi Goransko. Jest to jeden z nielicznych zabytków okolicy. Powstał w latach 1573-86 nad górnym biegiem Pivy, w miejscu, które obecnie zajmuje się pod wodami jeziora. Monastyr został przeniesiony kamień po kamieniu przed planowaną budową elektrowni wodnej i utworzeniem zalewu . W skarbcu znajdują się freski z XIII wieku, rzadkie księgi oraz artystyczne przedmioty metalowe. Kościół posiada także psałterz wydrukowany na prasie drukarskiej Čnojevica w latach 1493-1496. Dalej nasza trasa prowadzi przez Niksic, drugie co do wielkości miasto w Czarnogórze (60 tys. mieszkańców) a następnie starą wojenna drogą przez góry Orjen. Na nocleg zatrzymamy się na campingu starym gradzie w Herceg Novi.

Dzień 5
Trasa: Herceg Novi – Kotor – Njegus – Sveti Stefan. Dystans ok. 150 km. Nocleg na campingu
Tego dnia nasz pierwszy przystanek to miejscowość Kotor, skąd będziemy mogli podziwiać panoramę największego nad Adriatykiem fiordu znajdującego się w Zatoce Kotorskiej. Tutejszy krajobraz przypominający nadmorskie klify z północy Europy został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.
Po 2 godzinnej przerwie, karawana naszych samochodów wyruszy w dalszą drogę. Kilkudziesięcioma serpentynami będziemy się wspinać do miejscowości Njegus, słynącej w całej Czarnogórze z produkcji przepysznej szynki oraz rakiji.
Po osobistej degustacji tradycyjnych czarnogórskich specjałów, udamy się na krótką wizytę do Budwy – najpopularniejszego ośrodka wypoczynkowego Czarnogóry, słynącego z przepięknych piaszczystych plaż oraz ogromnej i budzącej respekt twierdzy obronnej. Roztacza się z niej wspaniały widok na okolicę a trzy czwarte drogi wokół miasta można przejść po jej murach obronnych. Kilka kilometrów dalej dotrzemy do znanej miejscowości –  Św. Stefan, gdzie po rozbiciu obozu będziemy mogli rozkoszować się wspaniałym adriatyckim zachodem słońca.

Dzień 6
Trasa: Sveti Sefan
W tym dniu zaplanowaliśmy dzień wolny nad brzegami Adriatyku. Wedle osobistego uznania proponujemy plażowanie, snoorkeling lub zwiedzanie pobliskich atrakcji.

Dzień 7
Trasa: Sveti Stefan – Podgorica – Jeziorko w górach. Dystans ok. 150 km, nocleg na dziko.
W przedostatni dzień podróży po Czarnogórze dotrzemy do miasta Virpazar, gdzie będziemy mogli podziwiać największy w tej części Europy, zbiornik słodkiej wody – Jezioro Szkoderskie. W tym niesamowitym jeziorze żyje ponad 40 różnych gatunków ryb.
Po krótkiej przerwie nad malowniczym brzegiem zalewu, udamy się do stolicy Czarnogóry, Podgoricy a następnie w góry Komovi znajdujące się na granicy z Albanią.
Nocleg spędzimy w pięknym i romantycznym miejscu tuż nad dzikim jeziorem otoczonym wysokimi skalistymi ścianami. Nasz biwak odbędzie się na wysokości 1330 m n.p.m.

Dzień 8
Trasa: Jezioro w górach – Plav. Dystans ok. 150 km, nocleg na campingu.
Tego dnia, czeka nas przejazd przez dzikie i niezamieszkałe góry, które będziemy mogli podziwiać podczas fascynującej wspinaczki nad Jezioro Biogradzkie. Dotrzemy aż na wysokość 1800 m n.p.m. po opuszczeniu gór skierujemy się do miejscowości Plav w pobliże granicy Albańskiej.

Dzień 9
Powrót do Polski

Zaznaczamy że podana trasa może być modyfikowana na miejscu.

Termin wyjazdu:
7 – 14 sierpnia 2021
Kod wyprawy: BW-MN0821

Przeważnie drogi szutrowe, grunowe. Pare stromych podjazdów trudnych tylko w czasie złej pogody

Doświadczenie nie wymagane, seryjne auto 4×4.

Doświadczenie nie wymagane seryjne auto 4×4 z oponami minimum AT, reduktor, kinetyk.

Doświadczenie minimum jedna impreza jednogwiazdkowa, auto 4×4, opony AT, reduktor, lift zawieszenia, wzmocnione punkty zaczepu do kinetyka, kinetyk.

Miminum jedna impreza trzygwiazdkowa, auto 4×4, opony minimum AT mile widziane MT, reduktor, lift zawieszenia blokady, kinetyk, wyciągarka.

Doświadczony kierowca z profesjonalnie przygotowanym autem wyprawowym.

Zaplanowana na Bałkańskie Wertepy trasa prowadzi zarówno drogami szutrowymi jak i asfaltowymi. Drogi szutrowe są w złym stanie, przez co średnia prędkości jazdy może spaść nawet do 15 km/h.
Dystanse pokonywane dziennie będą uzależnione od tempa podróży całej grupy i będą się wahać w granicach od 60-300 km dziennie.
Jeździć będziemy w godzinach 9:30 do 18:00.

Wymagania:

 • Samochód z napędem 4×4 z reduktorem
 • Opony AT
 • Taśma holownicza
 • Radio CB
 • Części zapasowe
 • Sprzęt biwakowy (stolik, krzesełka, kuchenka gazowa, naboje z gazem, garnki do gotowania, talerze, sztućce, kubki, karnister na wodę, itp.)

Przydatne informacje:

 • Ceny paliwa: Diesel – waha się w granicach 4-5,50 zł
 • Wyżywienie: Ceny jak w Polsce

Miejsce spotkania:

Kontakt z nami!

Mariusz Pietrzycki
Twórca i właściciel
tel. +48 607 955 607
mariusz@podroze4x4.pl
Michał Warda
Klient indywidualny, biuro
tel. +48 690 955 900
michal@podroze4x4.pl

Koszty uczestnictwa:

Udział w wyprawie własnym samochodem terenowym

1500 zł/samochód

I rata- 500zł – przy zapisie
II rata 1000zł – na 14 dni przed wyprawą

Cena obejmuje:

 • przygotowanie i poprowadzenie wyprawy
 • przygotowanie wcześniej przejechanych tras
 • opieka organizatora
 • ubezpieczenia na czas wyprawy
 • pomoc techniczna
 • pamiątkowe gadżety

Cena nie obejmuje:

 • paliwa
 • wyżywienia
 • noclegów na campingu (20-40 zł/osoba)
 • rafting 40-45EU (nieobowiązkowe)
 • tyrolka 20-25EU (nieobowiązkowe)
 • lot paralotnią 60-70 EU (nieobowiązkowe)

Udział w wyprawie w samochodzie organizatora

1800 zł/osoba

I rata- 500zł – przy zapisie
II rata 1300zł – na 14 dni przed wyprawą

Cena obejmuje:

 • miejsce w samochodzie na czas wyprawy
 • możliwość prowadzenia samochodu
 • przygotowanie i poprowadzenie wyprawy
 • cały potrzebny sprzęt biwakowy
 • opieka organizatora
 • ubezpieczenia na czas wyprawy
 • pamiątkowe gadżety
 • paliwo

Cena nie obejmuje:

 • wyżywienia
 • noclegów na campingu (20-40 zł/osoba)
 • rafting 40-45EU (nieobowiązkowe)
 • tyrolka 20-25EU (nieobowiązkowe)
 • lot paralotnią 60-70 EU (nieobowiązkowe)

Udział w wyprawie samochodem wynajętym od Podroze4x4

5800 zł

I rata- 500zł – przy zapisie
II rata 5300zł – przy odbiorze auta

Cena obejmuje:

 • wynajęcie samochodu terenowego
 • szkolenie z jazdy w terenie
 • przygotowanie i prowadzenie wyprawy
 • przygotowanie wcześniej przejechanych tras
 • cały potrzebny sprzęt biwakowy
 • opieka organizatora
 • pomoc techniczna
 • pamiątkowe gadżety
 • ubezpieczenia na czas wyprawy

Cena nie obejmuje:

 • paliwa
 • wyżywienia
 • noclegów na campingu (20-40 zł/osoba)
 • rafting 40-45EU (nieobowiązkowe)
 • tyrolka 20-25EU (nieobowiązkowe)
 • lot paralotnią 60-70 EU (nieobowiązkowe)

Więcej informacji uzyskacie po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego