Gruzja Incentive
15 czerwca 2016
Islandia – Surowa Wyspa 3-11.08.2022
13 grudnia 2016
Pokaż wszystkie

Czarnogóra – trochę wbrew swojej nazwie – to nie tylko góry. To także morze z pięknymi plażami, szmaragdowe rwące rzeki i dzikie jeziora.

Jest to jedna z najprostszych, pod względem offroadowym, wypraw w naszym kalendarzu. Większość trasy prowadzi drogami szutrowaymi jak i asfaltowymi. Czarnogóra wynagradza jednak to po stokroć swoimi walorami, kalejdoskopem pejzarzy, czystym morzem, świetnym jedzeniem. Jest to też świetny pomysł na połączenie off roadu i wakacyjnego plażowania.

Charakterystyka imprezy:

Wyprawa ma charakter turystyczny. Udział w niej możliwy jest fabrycznym samochodem terenowym z napędem na cztery koła. Noclegi w większości w namiotach, w tym okresie  jest bardzo ciepło, a noclegi w tak pięknych miejscach pozostają w pamięci na długo, choć nie wykluczamy możliwości nocowania w hotelach, zajazdach czy na campingu. Jeżeli chodzi o jedzenie to w miarę możliwości korzystamy z lokalnych specjałów, ale zabieramy jedzenie również ze sobą z polski co za tym idzie również cały sprzęt biwakowy.

Bałkańska Przygoda to świetny pomysł na rodzinny urlop w nieszablonowej formie.

W programie wyprawy 4×4 w Czarnogórze znajduje się m.in. rafting na rzece Tara, tyrolka nad kanionem rzeki Tary, zatoka Kotorska, kanion Tara, Budva, Herceg Novi, Góry Orjen oraz Góry Komovi.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z poprzednich wypraw:

Load More

Szczegółowy plan wyprawy:

Dzień 1
Scepan Polje.
Spotykamy się wieczorem w sobotę na  malowniczo położonym campingu nad rzeką Tara, nieopodal miejscowości Scepan Polje. W tym miejscu zostaniemy przez 2 dni.

Dzień 2
Rafting
Naszą wspólną przygodę na terenie Czarnogóry od raftingu na rzece Tara, płynącej w jednym z najpiękniejszych kanionów w europie. Wśród jej spienionych wód pokonamy dystans 18 km podczas którego czekają na nas aż 22 katarakty (progi wodne) oraz niezapomniane widoki wodospadów i wysokich na 300 metrów ścian wąwozu. Po ochłonięciu z wrażeń, spróbujemy miejscowych specjałów kulinarnych. Czeka nas przepyszny, typowo czarnogórski obiad przygotowany przez lokalnego szefa kuchni. Wieczór spędzimy na campingu integrując się z grupą podczas wspólnego ogniska oraz zbierając siły na kolejny, pełen wrażeń dzień.

Dzień 3
Trasa: Scepan Polje – Zabljak – jezioro Pivskie – połonina przy granicy z Bośnią i Hercegowiną. Dystans ok. 120 km, nocleg na połoninie.
Po nocy spędzonej w namiotach, wśród krystalicznie czystego powietrza czarnogórskich gór, startujemy do ekscytującego etapu podróży, który wiedzie przez najwyższe góry w Czarnogórze – Durmitor. Na trasie zobaczymy malowniczy kanion Susica, który wraz z kanionem Tara zalicza się do najpiękniejszych elementów Parku Narodowego Durmitor, będącego pod ochroną UNESCO.
Podczas Naszej podróży „wdrapiemy” się na jeden z najwyższych szczytów Czarnogóry – Crna Gora, na wysokość 2000 m n.p.m. Na odpoczynek zatrzymamy się w miejscowości Zabljak, najwyżej położonym miasteczku w Czarnogórze – 1440 m n.p.m. Nasza dalsza trasa to drogi wijące się serpentynami przez piękne i malownicze górskie doliny. Po drodze będziemy mijać niezliczone, wykute w skale tunele, aż dotrzemy nad wspaniały zalew Piva.
Po krótkiej przerwie i relaksującej kąpieli udamy się na nocleg, który spędzimy w pięknej i dzikiej okolicy tuż przy granicy z Bosnią i Hercegowina.

Dzień 4
Trasa: Połonina – Pivski Monastyr – Niksic – Góry Orjen  – Herceg Novi. Nocleg na campingu.
Dzisiejszego dnia trasa prowadzi do Herceg Novi, miasta którego początki sięgają XIV wieku, słynącego ze starówki z zabytkami zarówno w stylu orientalnym, jak i barokowym. Obok Budvy i Kotoru, Herceg Novi jest najczęściej odwiedzanym przez turystów kurortem Czarnogóry.
Po drodze zatrzymamy się w jednym z najstarszych monastyrów w Czarnogórze – Pivski Monastyr. Znajduję się w pobliżu wsi Goransko. Jest to jeden z nielicznych zabytków okolicy. Powstał w latach 1573-86 nad górnym biegiem Pivy, w miejscu, które obecnie zajmuje się pod wodami jeziora. Monastyr został przeniesiony kamień po kamieniu przed planowaną budową elektrowni wodnej i utworzeniem zalewu . W skarbcu znajdują się freski z XIII wieku, rzadkie księgi oraz artystyczne przedmioty metalowe. Kościół posiada także psałterz wydrukowany na prasie drukarskiej Čnojevica w latach 1493-1496. Dalej nasza trasa prowadzi przez Niksic, drugie co do wielkości miasto w Czarnogórze (60 tys. mieszkańców) a następnie starą wojenna drogą przez góry Orjen. Na nocleg zatrzymamy się na campingu starym gradzie w Herceg Novi.

Dzień 5
Trasa: Herceg Novi – Kotor – Njegus – Sveti Stefan. Dystans ok. 150 km. Nocleg na campingu
Tego dnia nasz pierwszy przystanek to miejscowość Kotor, skąd będziemy mogli podziwiać panoramę największego nad Adriatykiem fiordu znajdującego się w Zatoce Kotorskiej. Tutejszy krajobraz przypominający nadmorskie klify z północy Europy został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.
Po 2 godzinnej przerwie, karawana naszych samochodów wyruszy w dalszą drogę. Kilkudziesięcioma serpentynami będziemy się wspinać do miejscowości Njegus, słynącej w całej Czarnogórze z produkcji przepysznej szynki oraz rakiji.
Po osobistej degustacji tradycyjnych czarnogórskich specjałów, udamy się na krótką wizytę do Budwy – najpopularniejszego ośrodka wypoczynkowego Czarnogóry, słynącego z przepięknych piaszczystych plaż oraz ogromnej i budzącej respekt twierdzy obronnej. Roztacza się z niej wspaniały widok na okolicę a trzy czwarte drogi wokół miasta można przejść po jej murach obronnych. Kilka kilometrów dalej dotrzemy do znanej miejscowości –  Św. Stefan, gdzie po rozbiciu obozu będziemy mogli rozkoszować się wspaniałym adriatyckim zachodem słońca.

Dzień 6
Trasa: Sveti Sefan
W tym dniu zaplanowaliśmy dzień wolny nad brzegami Adriatyku. Wedle osobistego uznania proponujemy plażowanie, snoorkeling lub zwiedzanie pobliskich atrakcji.

Dzień 7
Trasa: Sveti Stefan – Podgorica – Jeziorko w górach. Dystans ok. 150 km, nocleg na dziko.
W przedostatni dzień podróży po Czarnogórze dotrzemy do miasta Virpazar, gdzie będziemy mogli podziwiać największy w tej części Europy, zbiornik słodkiej wody – Jezioro Szkoderskie. W tym niesamowitym jeziorze żyje ponad 40 różnych gatunków ryb.
Po krótkiej przerwie nad malowniczym brzegiem zalewu, udamy się do stolicy Czarnogóry, Podgoricy a następnie w góry Komovi znajdujące się na granicy z Albanią.
Nocleg spędzimy w pięknym i romantycznym miejscu tuż nad dzikim jeziorem otoczonym wysokimi skalistymi ścianami. Nasz biwak odbędzie się na wysokości 1330 m n.p.m.

Dzień 8
Trasa: Jezioro w górach – Plav. Dystans ok. 150 km, nocleg na campingu.
Tego dnia, czeka nas przejazd przez dzikie i niezamieszkałe góry, które będziemy mogli podziwiać podczas fascynującej wspinaczki nad Jezioro Biogradzkie. Dotrzemy aż na wysokość 1800 m n.p.m. po opuszczeniu gór skierujemy się do miejscowości Plav w pobliże granicy Albańskiej.

Dzień 9
Powrót do Polski

Zaznaczamy że podana trasa może być modyfikowana na miejscu.

Termin wyjazdu:
2 – 9 lipca 2022
Kod wyprawy: BP-MN0722

Przeważnie drogi szutrowe, grunowe. Pare stromych podjazdów trudnych tylko w czasie złej pogody

Doświadczenie nie wymagane, seryjne auto 4×4.

Doświadczenie nie wymagane seryjne auto 4×4 z oponami minimum AT, reduktor, kinetyk.

Doświadczenie minimum jedna impreza jednogwiazdkowa, auto 4×4, opony AT, reduktor, lift zawieszenia, wzmocnione punkty zaczepu do kinetyka, kinetyk.

Miminum jedna impreza trzygwiazdkowa, auto 4×4, opony minimum AT mile widziane MT, reduktor, lift zawieszenia blokady, kinetyk, wyciągarka.

Doświadczony kierowca z profesjonalnie przygotowanym autem wyprawowym.

Zaplanowana na Bałkańskie Wertepy trasa prowadzi zarówno drogami szutrowymi jak i asfaltowymi. Drogi szutrowe są w złym stanie, przez co średnia prędkości jazdy może spaść nawet do 15 km/h.
Dystanse pokonywane dziennie będą uzależnione od tempa podróży całej grupy i będą się wahać w granicach od 60-300 km dziennie.
Jeździć będziemy w godzinach 9:30 do 18:00.

Wymagania:

 • Samochód z napędem 4×4 z reduktorem
 • Opony AT
 • Taśma holownicza
 • Radio CB
 • Części zapasowe
 • Sprzęt biwakowy (stolik, krzesełka, kuchenka gazowa, naboje z gazem, garnki do gotowania, talerze, sztućce, kubki, karnister na wodę, itp.)

Przydatne informacje:

 • Ceny paliwa: Diesel – waha się w granicach 4-5,50 zł
 • Wyżywienie: Ceny jak w Polsce

Miejsce spotkania:

Kontakt z nami!

Mariusz Pietrzycki
Twórca i właściciel
tel. +48 607 955 607
tel. +48 690 955 900
mariusz@podroze4x4.pl

Koszty uczestnictwa:

Udział w wyprawie własnym samochodem terenowym

1900 zł/samochód

I rata- 500zł – przy zapisie
II rata 1400zł – na 14 dni przed wyprawą

Cena obejmuje:

 • przygotowanie i poprowadzenie wyprawy
 • przygotowanie wcześniej przejechanych tras
 • opieka organizatora
 • pomoc techniczna
 • pamiątkowe gadżety

Cena nie obejmuje:

 • paliwa
 • wyżywienia
 • noclegów na campingu (20-40 zł/osoba)
 • ubezpieczenia na czas wyprawy
 • rafting 40-45EU (nieobowiązkowe)
 • tyrolka 20-25EU (nieobowiązkowe)

Udział w wyprawie w samochodzie organizatora

2500 zł/osoba

I rata- 500zł – przy zapisie
II rata 1500zł – na 14 dni przed wyprawą

Cena obejmuje:

 • miejsce w samochodzie na czas wyprawy
 • szkolenie z jazdy w terenie
 • możliwość prowadzenia samochodu
 • przygotowanie i poprowadzenie wyprawy
 • cały potrzebny sprzęt biwakowy
 • opieka organizatora
 • pamiątkowe gadżety
 • paliwo

Cena nie obejmuje:

 • wyżywienia
 • noclegów na campingu (20-40 zł/osoba)
 • ubezpieczenia na czas wyprawy
 • rafting 40-45EU (nieobowiązkowe)
 • tyrolka 20-25EU (nieobowiązkowe)

Udział w wyprawie samochodem wynajętym od Podroze4x4

6300 zł

I rata- 500zł – przy zapisie
II rata 5800zł – przy odbiorze auta

Cena obejmuje:

 • wynajęcie samochodu terenowego
 • przygotowanie i prowadzenie wyprawy
 • przygotowanie wcześniej przejechanych tras
 • cały potrzebny sprzęt biwakowy
 • opieka organizatora
 • pomoc techniczna
 • pamiątkowe gadżety

Cena nie obejmuje:

 • paliwa
 • wyżywienia
 • noclegów na campingu (20-40 zł/osoba)
 • ubezpieczenia na czas wyprawy
 • rafting 40-45EU (nieobowiązkowe)
 • tyrolka 20-25EU (nieobowiązkowe)
 • lot paralotnią 60-70 EU (nieobowiązkowe)