Ukraina dla aktywnych
5 stycznia 2018
RPA Botswana Zimbabwe 07-22.11.2018
12 lutego 2018
Pokaż wszystkie

Charakterystyka imprezy:

Trakt Pamirski, dach świata – tego nawet nie trzeba reklamować, to trzeba zobaczyć. Bo gdzie jak nie właśnie tutaj wjedziemy autem na 4600m n.p.m. Te widoki inspirowały Marco Polo, teraz niech inspirują także Was.

Marzyłeś o wielkiej przygodzie? Zapewnimy Ci 12 dni wspaniałych emocji. Spełnij swój azjatycki sen właśnie z nami. Kirgistan i Tadżykistan czekają. Jeszcze surowe, nieskomercjalizowane, prawdziwe. Wystarczy pare godzin lotu samolotem by przenieść się w zupełnie inną krainę, poznać inną kulturę, ludzi, potrawy krajobrazy.

Szczegółowy plan wyprawy:

Plan wyprawy nie obejmuje dojazdu i powrotu!

Dzień 1
Bishkek – Toktogul, 350 km, 100% asfaltu.
Nasz przewodnik spotka się z wami na lotnisku. Pojedziecie do Biszkeku na wczesny check-in w hotelu 3-gwiazdkowym oraz na krótki odpoczynek. Potem self-drive poza Biszkek. Dzisiaj nasza podróż wiedzie do jeziora Toktogul. Droga przebiega przez południową część Kirgistanu. Podczas podróży bądźcie przygotowani na wspaniałe widoki imponujących gór i wąwozów. Zobaczymy panoramę przełęczy Tue Ashuu, która ma ponad 3 000 m. Ta droga jest uznawana za jedną z najpiękniejszych w Kirgistanie. Będziecie mieli wiele możliwości postojów na zrobienie zdjęć, aby zapamiętać ten dzień. Noc spędzicie w pokojach gościnnych. Kirgiska rodzina przygotuje dla Was tradycyjną kolację.

Dzień 2
Toktogul – Osz, 350 km, 100% asfaltu.
Wstajemy wcześnie rano. Naszym celem jest miasto Osz. Przed nami 6 godzin jazdy górskimi drogami. Po drodze odwiedzimy miasto Djalal Abad wraz z jego słynną wieżą Uzgen z XI wieku. Znajdują się tu również pochówki kirgiskich przywódców. Nocleg w hotelu.

Dzień 3
Osh – Batken – Tadżykistan – Khujand, 370 km, 80% asfaltu, 20% drogi gruntowej
Dziś przekraczamy granicę z Tadżykistanem w mieście Batken. Poruszamy się w kierunku miasta Khujand. Khujand jest drugim co do wielkości miastem Tadżykistanu. Leży nad rzeką Syr Daria, przy ujściu Doliny Fergańskiej. Ludność miasta wynosi 149 tys. Jest także stolicą najbardziej wysuniętej na północ prowincji Tadżykistanu, zwanej obecnie Sughd. Zwiedzanie miasta, nocleg w hotelu.

Dzień 4
Khujand – Iskanderkul Lake – Dushnabe, 380 km, 80% asfaltu, 20% drogi gruntowej
Dziś dzień pełen wrażeń. Zobaczymy wysokogórskie jezioro – Iskanderkul (2 255 m. A. S. L.). Znajduje się w słynnych Górach Fann. Ta bajeczna okolica jest jednym z najlepszych miejsc w Azji Środkowej. Po przybyciu do jeziora wybierzemy się na spacer wzdłuż plaży do wodospadu. Tadżykistan zajmuje drugie miejsce wśród krajów WNP pod względem ilości zasobów wodnych: ma najwyższe zasoby wodne wszystkich krajów Azji Środkowej z ponad 1 000 rzek, 2 000 jezior i 8000 lodowców. Po południu ruszymy do Duszanbe przez przełęcz Anzob (3 372 m) i tunel Isticlola. Zwiedzanie Dushnabe. Kolacja odbędzie się w tradycyjnej restauracji, w której można spróbować tadżyckich potraw. Noc w hotelu.

Dzień 5
Duszanbe – Norak – Kalai Khum, 370 km, 30% asfalt, 70% droga polna
Dzisiaj pojedziemy do wioski Kalai Khum. Zobaczymy zbiornik wodny Norak zwany Tadżyckim Morzem. Najwyższym punktem dnia jest przełęcz Shuraba (2 267 m). Ta część zaskoczy Was wyjątkowymi górami – to już Terytorium Pamirskie. Przez wieki Pamirowie inspirowali największych odkrywców świata – Marco Polo, Hsuan Tsang, Mirza Muhammad Haidar. A teraz również Wy macie okazję podróżować tutaj. Noc spędzimy w hotelu.

Dzień 6
Kalai Khum – Khorog, 240 km, 20% asfaltu, 80% drogi gruntowej
Rano pojedziemy do Khrorog. Jest to prawdopodobnie jedno z najmniejszych miast na mapie świata. Otaczają go skaliste góry ze wszystkich czterech stron. Miasto zostało zbudowane na zbiegu trzech rzek, gdzie rzeka Shokhdara i rzeka Ghund wpływają do rzeki Pyanj. W drodze do Khorog spotkamy Pamirów. Góry Pamirskie to jedne z najwyższych gór na świecie. Kolacja w restauracji. Noc w pensjonacie.

Dzień 7
Khorog – Yamg, 220 km, 20% asfaltu, 80% drogi gruntowej
Dzisiaj pojedziemy wzdłuż granicy tadżycko-afgańskiej do wioski Yamg. Położony w sercu Azji, Pamir to zakątek skąpanych w chmurach, ośnieżonych, majestatycznych gór, przejrzystych, czystych wód jezior i rzek, szerokich dolin i wyschniętych pustyń. Przez setki lat ludzie nazywali te najwyższe góry świata „Dachem Świata”. Dzisiaj zrozumiesz, dlaczego. Kraina Pamirów znajduje się na wysokości od 3 500 do 4 200 metrów nad poziomem morza. Tutaj przez lata społeczności były izolowane od siebie przez nieprzejezdne łańcuchy górskie i przekształcane w odrębne enklawy o różnych dialektach, a czasem odrębnych lub różnych językach. Kolacja i nocleg w guesthausie.

Dzień 8
Yamg – Yashil Kul Lake – Bulunkul Lake, 190 km, 10% asfaltu, 90% drogi gruntowej
Najpiękniejsze jeziora w Pamirach to Yashil Kul i Bulunkul (niebieskie jeziora), rozciągnięte na wysokości 3 700 metrów nad poziomem morza, znajdują się w dzielnicy Murghab. To właśnie dziś spędzimy noc w ich pobliżu. Dziś będzie szansa zobaczenia jaków, unikalnych gatunków zwierząt domowych, dzielących cechy krowy i owiec, tradycyjnie wykorzystywanych do pracy w polu oraz do pozysku mleka i mięsa. Po drodze przejedziemy przez przełęcz Khargush (4 344 m). Kolacja i nocleg w guesthausie.

Dzień 9
Bulunkul – Murgab, 220 km, 10% asfaltu, 90% drogi gruntowej
„Przyjechać tutaj i nie widzieć Murgabu, to jakby nie zwiedzić w ogóle Pamiru”. W końcu Murgab nazywany jest właśnie Dachem Świata. Rano pojedziemy do tego miasta. Po drodze przejedziemy przez przełęcz Naizatash (4 137 m). Na płaskim krajobrazie pustynnego Murgabu znajdują się dziesiątki szczytów z absolutną wysokością ponad 6 000 metrów nad poziomem morza. Często krajobraz Murghab jest porównywany do powierzchni Księżyca. Rzeczywiście, to porównanie mówi o niepowtarzalnym doświadczeniu bycia w Murghab i wyjątkowości tego miejsca. Suche powietrze, krótkie i chłodne lata oraz prawie bezśnieżne, ciężkie, mroźne zimy charakteryzują tutejszą pogodę. Kolacja i nocleg w pensjonacie.

Dzień 10
Murgab – Sary Tash – Osz, 245 km, 50% asfaltu, 50% drogi gruntowej
Tuż przy trakcie pamirskim znajduje się jasnoniebieskie jezioro Karakul (3, 815 m), którego nazwę można przetłumaczyć jako „Czarne jezioro”. W drodze nad jezioro przejemy przez najwyższą przełęcz Ak Baital (4 655 m). Karakul to najwyższe duże górskie jezioro świata, z wyjątkiem tych w Tybecie i Titicaca. Jezioro znajduje się w kraterze meteorytów i jest otoczone bagnistymi i wilgotnymi łąkami, torfowiskami z bogatą florą i fauną. Jest tu kilka gatunków endemicznych. Wracamy do Kirgistanu. Noc w guesthousie.

Dzień 11
Osh – Bishkek, 100% asfaltu (LUB odlecieć, dodatkowe 250 $ za dostawę do Biszkeku)
Dziś wrócimy do Biszkeku tą samą drogą, którą z niego wyjechaliśmy. 93% Kirgistanu ma górski charakter. Noc w hotelu.

Dzień 12
Bishkek – Lotnisko
Rano transfer na lotnisko.

* W powyższym programie mogą nastąpić pozostające w gestii pilota korekty, spowodowane, np.: zmianami rozkładu jazdy komunikacji lokalnej i innymi czynnikami zewnętrznymi (pogoda, sytuacja polityczna, itp.).

UWAGA: Ze względu na niedostępność zwiedzanych rejonów, które są rzadko odwiedzane przez turystów, a co za tym idzie dysponują mniejszą infrastrukturą turystyczną, noclegi w schroniskach w wieloosobowych salach nie są rzadkością.

Access Token not set. You can generate Access Tokens for your Page or Profile on fb.srizon.com. After generating the access token, insert it on the backend

Termin wyjazdu: 6 – 18 września 2018
Kod wyprawy: KTAJ-AP0918

Nie odpowiada Ci termin wyjazdu?

Zapisz się do naszego newslettera. Będziemy Cie informować o kolejnych terminach.

Przeważnie drogi szutrowe, grunowe. Pare stromych podjazdów trudnych tylko w czasie złej pogody.

Doświadczenie nie wymagane, seryjne auto 4×4.

Doświadczenie nie wymagane seryjne auto 4×4 z oponami minimum AT, reduktor, kinetyk.

Doświadczenie minimum jedna impreza jednogwiazdkowa, auto 4×4, opony AT, reduktor, lift zawieszenia, wzmocnione punkty zaczepu do kinetyka, kinetyk.

Miminum jedna impreza trzygwiazdkowa, auto 4×4, opony minimum AT mile widziane MT, reduktor, lift zawieszenia blokady, kinetyk, wyciągarka.

Doświadczony kierowca z profesjonalnie przygotowanym autem wyprawowym.

Wymagania:

 • Ciepły śpiwór
 • Ubranie na ciepłe i chłodniejsze dni, buty górskie za kostkę, nakrycie głowy, kurtka

Przydatne informacje:

 • Stolica Kirgistanu: Biszkek
 • Pozostałe główne miasta: Osz, Dżalalabad
 • Jężyk urzędowy: kirgiski, rosyjski
 • Waluta: 20 som (KGS) = 1.08 zł (PLN)
 • Potrzebne dokumenty: Paszport ważny min. 6 miesięcy
 • Jedzenie: po przylocie zaopatrujemy się w potrzebne rzeczy na czas podróży (w miarę możliwości jemy w restauracjach i hotelach)
 • Noclegi: przeważnie na dziko w malowniczych miejscach, rzadziej w hotelach
 • Trasa: dziennie będziemy pokonywać ok. 100-300 km
 • Można wypłacać pieniądze z bankomatów
 • Szczepienia nie są wymagane
 • Ceny paliwa: Około 1,8 zł/litr
 • Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w AstanieNadzwyczajny i Pełnomocny Ambasador Rzeczpospolitej w Kazachstanie i Kirgistanie MACIEJ LANG
  ul. Saryarka 15, Centrum Biznesowe „Isker”, 010000 Astana, Kazachstan
  tel. +7 (7172) 94 44 00,
  fax: +7 (7172) 94 44 01
  e-mail: astana.amb.sekretariat@msz.gov.pl
  strona internetowa: www.astna.msz.gov.pl

Miejsce spotkania:

Kontakt z nami!

Mariusz Pietrzycki
Twórca i właściciel
tel. +48 607 955 607
mariusz@podroze4x4.pl
Michał Warda
Klient indywidualny, biuro
tel. +48 690 955 900
michal@podroze4x4.pl

Koszty uczestnictwa:

2 osoby w samochodzie

1750 $/osoba

3 osoby w samochodzie

1530 $/osoba

4 osoby w samochodzie

1430 $/osoba

Cena obejmuje:

– zakwaterowanie w hotelach, gesthausach
– wynajem auta na 10 dni
– visa do Tadżykistanu
– bilet lotniczy Osh-Biszkek
– pamiątkowa koszulka
– ubezpieczenie

Cena nie obejmuje:

– bilet lotniczy Warszawa-Biszkek-Warszawa – ok 2200 zł
– wyżywienia ok 200 usd /os
– paliwa ok 300 usd/auto

Więcej informacji przekażemy wam po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego