Kirgistan – Jedwabny szlak II 15-24.09.2019
25 stycznia 2019
Ukraina dla aktywnych 5-8.09.2019
21 lutego 2019

Zapraszamy Was serdecznie do podróży po bezdrożach zachodniej Afryki.
Razem z Wami zagłębimy się w magiczną atmosferę Ghany, Togo i Benin, trzech egzotycznych krajów leżących nad Zatoką Gwinejską. Zwiedzimy miejsca, gdzie nowoczesność żyje wciąż w parze z tradycją.
Ghana była pierwszym afrykańskim krajem, który wywalczył sobie niepodległość (1960 r). Na obszarze całego państwa używa się blisko 46 języków, z czego dominują cztery. Pozostałością po czasach kolonialnych i jednocześnie językiem urzędowym jest obecnie angielski.
Zwiedzając Togo i Benin będziemy mieli okazję poznać obyczaje miejscowych plemion. Zobaczymy taniec ognia, zapoznamy się z wierzeniami animistycznymi tamtejszych ludów, z historią dawnego kraju Dahomej. Zabierzemy Was również do Ouidah, gdzie w czasach kolonialnych tysiące niewolników szło w swą ostatnią po afrykańskiej ziemi podróż słynną Drogą Niewolników (La Route des Esclaves).
Rytmiczne, hipnotyzujące dźwięki bębnów i ogromne tajemnicze maski przypomną Wam, że Benin wciąż wyznaje voodoo jako religię narodową.
Afryka Zachodnia to nie tylko przepiękne zalesione wzgórza, gdzie uprawia się na plantacjach kakao, banany oraz kawę, ale również kurz sawanny na północy Togo i Benin.

Charakterystyka imprezy:

Jest to wyjazd nastawiony na odwiedzanie miejsc niedostępnych podczas wyjazdu ze zwykłym biurem podróży. Przewidujemy noclegi na dziko jak i na campingach.

Zobacz jak było na poprzednich wyprawach:

Szczegółowy plan wyprawy:

Po przylocie do stolicy Ghany, Akry i po niezbędnej aklimatyzacji zabierzemy Was w najbardziej zieloną część tego kraju, w rejon Volta, gdzie spotkacie mieszkańców ludu Ewe.
Mijając szmaragdowe wzgórza i największy w tej części kontynentu basen wodny, udamy się do Liati Wote, wioski położonej u stóp najwyższej góry Ghany, Afadjato. Uprawia się tu kakao i banany. Ten region znany jest z produkcji narodowego napoju alkoholowego akpeteshie, wytwarzanego z destylacji wina palmowego. Po drodze odwiedzimy kilka ciekawych miejsc o lokalnych tradycjach, między innymi wioskę, gdzie człowiek żyje w symbiozie z małpami mona. Po porannym spacerze nad wodospad Tagbo, udamy sie w stronę Togo.
W drodze pomiędzy Kpalime a Badou będzie okazja zmierzyć się z off roadem. Opuszczając urodzajne ziemieTogo i żegnając lud Ewe zmienia się sceneria natury. Soczysta zieleń pasm gór przechodzi w tropikalną sawannę o odcieniach ochry i bladej khaki. Zmienia się również architektura. Coraz rzadziej napotkamy na miejsca kultu voodoo na rzecz meczetów i innych świątyń związanych z obszarem kulturowym Sahelu.
W tym rejonie woda w porze suchej jest cenniejsza od złota. Tutejsza ludność ma wyjątkowy sposób, aby się uchronić przed panującymi w porze suchej pożarami. To magiczny rytuał tańca ognia, do którego zapraszają również turystów.
Na północy kraju odwiedzimy Dolinę Tamberma i poznamy jeden z najlepiej strzeżonych sekretów Afryki, lud Somba.
Wyjątkowa architektura domostw Somby sprawia, że warto odwiedzić to miejsce. Do budowy swoich domów, które wyglądem przypominają małe twierdze, Somba używają mieszanki ziemi, gliny i strzechy. Fasady domów odzwierciedlają wygląd ciała i twarzy mieszkańców. Też są całe pokryte skaryfikacjami.
Obiad zjemy w Boukombé, przy granicy z Togo. Następnie spotkamy się z przedstawicielami plemienia ludu zwanego Tata i zwiedzimy chaty, które zamieszkują.
W Beninie udamy się do Abomey, stolicy ludu Dahomej, ważnego miejsca w historii kraju. Ciekawostką jest fakt, że każdy kolejny król budował dla siebie nową siedzibę. Zwiedzimy dwa pałace znajdujące się na liście dziedzictwa UNESCO.
Benin w XVII wieku był znany jako Królestwo ludu Fon, wojowniczej nacji, która podbijała inne afrykańskie plemiona i sprzedawała ich mieszkańców jako niewolników europejskim handlarzom. Proceder podboju i handlu ludźmi odbywał się nieprzerwanie do XIX wieku.
Benin to miejsce, gdzie praktykowany jest na co dzień pełen przesądów i zabobonów, kult voodoo. W Dankoli znajduje się ołtarz, gdzie wciąż składa się ofiary, by prosić przodków o ochronę duchów.
Z Abomey udamy się w podróż nad jezioro Nokoue, do wioski Ganvie, zwanej też afrykańską Wenecją.
Wieś, której domy zbudowane są na palach, zamieszkana jest obecnie przez blisko 40 000 ludzi z plemienia Tofinu. Cztery wieki temu, w czasach, gdy wojownicy z ludu Dahomej podbijali okoliczne ludy był tylko jeden sposób, by uchronić się przed najeźdźcą. Przesądy i wierzenia Dahomej nie pozwalały im wchodzić do wody, więc sprytny lud Tofinu wybudował swoje domostwa właśnie na jeziorze Nokoue.
Poznamy z bliska życie mieszkańców Ganvie. Noc spędzimy w domu na wodzie. Sugerujemy na tę okoliczność zabrać zatyczki do uszu 🙂
Z Genvie udamy się do Ouidah, zwanego stolicą voodoo w Beninie. Tutaj zwiedzimy Świątynię Żyjących Pytonów oraz Święty Las Kpasse. Zobaczymy też ostatnią drogę jaką pokonywali niewolnicy przed wejściem na pokład statków płynących do Nowego Świata.
Przedostatniego dnia znajdzie się też czas na relaks pod palmami, by odpocząć przed podróżą do domu.
Lecz wieczorem jeszcze weźmiemy udział w tradycyjnym tańcu voodoo Zangbeto, nocnych stróży obdarzonych magiczną siłą. Z Possotome udamy się do stolicy Togo, Lome, nazywanej potocznie Paryżem zachodniej Afryki. Jak czas nam pozwoli zajrzymy na rynek Le Marche des Fetischeurs, skąd turyści przywożą oryginalne afrykańskie fetysze.
Togo pożegnamy wizytą w małej wiosce Davedi, gdzie z bliska zobaczymy życie codzienne ludu Ewe.

Termin wyjazdu:
sierpień 2019
Kod wyprawy: AZ-GTB0119

Nie odpowiada Ci termin wyjazdu?

Zapisz się do naszego newslettera. Będziemy Cie informować o kolejnych terminach.

Drogi szutrowe utwardzone, asfalt.

Doświadczenie nie wymagane, seryjne auto 4×4.

Doświadczenie nie wymagane seryjne auto 4×4 z oponami minimum AT, reduktor, kinetyk.

Doświadczenie minimum jedna impreza jednogwiazdkowa, auto 4×4, opony AT, reduktor, lift zawieszenia, wzmocnione punkty zaczepu do kinetyka, kinetyk.

Miminum jedna impreza trzygwiazdkowa, auto 4×4, opony minimum AT mile widziane MT, reduktor, lift zawieszenia blokady, kinetyk, wyciągarka.

Doświadczony kierowca z profesjonalnie przygotowanym autem wyprawowym.

Ważne informacje:

 • Paszport uczestnika musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego wylotu.
 • Wymagane szczepienie przeciwko żółtej febrze (adnotacja o ważnym szczepieniu w międzynarodowej książeczce zdrowia).
 • międzynarodowe prawojazdy
 • Wszelkich informacji o zalecanych szczepieniach, w tym zabezpieczenia przeciwmalarycznego udzielają Wojewódzkie Stacje Sanitarno Epidemiologiczne.
 •  Należy zawsze mieć ze sobą co najmniej fotokopię paszportu i wiz w celu wylegitymowania się lokalnym władzom.
 • Wyprawa jest przeznaczona dla zaprawionych podróżników, którym nie straszne są niewygody, kurz i upał.
 • Rezerwacje hotelowe oraz ostateczna wycena zostaną potwierdzone w momencie złożenia zamówienia.
 • Kolejność zwiedzania obiektów oraz usytuowanie noclegów w czasie podróży może ulec zmianie.
 • Prosimy o minimalny bagaż. Wygodniej będzie nam zapakować dwie mniejsze torby niż jedna ogromną ciężką walizkę. Torby podróżne najlepiej aby były stare takie już na dobicie bowiem jest duże prawdopodobieństwo, że się okurzą i podniszczą.

Zabierzcie ze sobą:

 • koszulki letnie, sandały,
 • ciepły polar, dresy lub pidżamkę do spania,
 • krem przeciwsłoneczny, okulary słoneczne, kapelusz,
 • lornetkę, czołówki,
 • pamiątki dla dzieci przy drodze

Kontakt z nami!

Mariusz Pietrzycki
Twórca i właściciel
tel. +48 607 955 607
mariusz@podroze4x4.pl
Michał Warda
Klient indywidualny, biuro
tel. +48 690 955 900
michal@podroze4x4.pl

Koszty uczestnictwa:

2 osoby w samochodzie

2230 €/osoba

3 osoby w samochodzie

1930 €/osoba

4 osoby w samochodzie

1685 €/osoba

Cena obejmuje:

 • 13 noclegów w hotelach, lodżach,
 •  13 śniadan
 • transfer z lotniska i na lotnisko
 • samochód 4×4 plus paliwo (Nissan Partol lub inny 4×4)
 • opłaty drogowe,  graniczne
 • wszystkie bilety wstępu, opłaty dla lokalnych przewodników
 • bilety wstępu do wybranych atrakcji
 • przygotowanie i poprowadzenie wyprawy
 • pamiątkowa koszulka
 • ubezpieczeni

Cena nie obejmuje:

 • wyżywienie oprócz śniadań
 • wizy ok.100 euro
 • przelotu ok 3000 zł
 • napiwków

 

*W kilku miejscach za dopłatą istnieje możliwość zamiany campingu na domki lub hotel

Więcej informacji prześlemy po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego